Najnowszy sondaż społeczny OKO.press badał związek wyborów politycznych z chęcią przyjęcia szczepionki na covid-19. Badanie pokazuje różnice w podejściu do szczepień wśród elektoratów różnych partii oraz w podziale na płeć i wiek.
Z sondażu społecznego udostępnionego przez OKO.press wynika, że zaszczepiło się już przynajmniej jedną dawką, na pewno się zaszczepi, albo raczej się zaszczepi 71 na 100 respondentów. Jak podkreśla portal, to więcej o 5 pkt proc. niż w poprzednim realizowanym sondażu z lutego.
Różnice w podejściu do przyjmowania szczepionki widoczne już były na poziomie płci. Znacznie bardziej chętne do przyjęcia preparatu są kobiety. Zdecydowanie najmniej zainteresowani szczepieniami są młodzi mężczyźni – aż 42 proc. nie chce się zaszczepić. Widać także, że chęć przyjęcia preparatu zwiększa się w przypadku obu płci wraz z wiekiem.
Jeżeli chodzi o podział na poszczególnych wyborców, to do frakcji entuzjastów szczepień zaliczyć można Koalicję Obywatelską oraz Prawo i Sprawiedliwość. W pierwszym przypadku zaszczepiło się lub zaszczepi aż 88 proc., a w drugim – trzy czwarte badanych.
Z kolei najwięcej osób, które zdecydowanie nie chcą się zaszczepić, stanowi elektorat Konfederacji. Aż połowa wyborców tej partii nie chce się zaszczepić, a 5 proc. nie ma zdania na ten temat.
Okazało się także, że znaczny odsetek osób sceptycznie nastawionych do szczepień znajduje się wśród wyborców Polski 20150 Szymona Hołowni – 36 proc. badanych nie chce przyjąć preparatu.
Badanie OKO.press dostarczył również nowych danych na temat podejścia Polaków do zaszczepienia się AstraZenecą. Zmalał odsetek osób, które miałyby obawy przed przyjęciem preparatu tej firmy oraz jest więcej osób, które zaszczepiłyby się nim bez obaw lub już to zrobiło.