Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) ogłosił, że dwutlenek tytanu (E171) używany m.in. jako barwnik używany do wielu produktów (od past do zębów i gum do żucia po słodycze, majonezy, filtry przeciwsłoneczne i kosmetyki) może być rakotwórczy i uszkadza DNA.
Czym jest dwutlenek tytanu? W jakich produktach występuje E171 lub TiO2?
Dlaczego Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) przestał uznawać dwutlenek tytanu za bezpieczny dla zdrowia?
Jaki wpływ na ludzki organizm może mieć dwutlenek tytanu?
Lista produktów, w których występuje E171 / TiO2 (dwutlenek tytanu).
E171, czyli dwutlenek tytanu, przez lata uznawany był za bezpieczny. Wątpliwości na temat tego składnika pojawiły się, kiedy Francja zakazała stosowania go jako dodatku do produktów spożywczych po tym jak jedna z rządowych agencji (ANSES) uznała, że może mieć negatywny wpływ na zdrowie.
W 2017 roku Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) ostrzegała, że ten chemiczny dodatek do żywności, kosmetyków i tworzyw sztucznych (w postaci TiO2) może być szkodliwy i przyczyniać się do powstawania nowotworów. Teraz jego właściwości zakwestionowała także jedna z unijnych instytucji.
Jak szkodzi zdrowiu dwutlenek tytanu (E171)?
Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) powołał się m.in. na wyniki badań opublikowanych na łamach prestiżowego "Frontiers in Nutrition" oraz inne doniesienia naukowe, które wskazują, że składnik ten może być genotoksyczny, co znaczy, że może powodować uszkodzenia DNA i może mieć działanie rakotwórcze, a także uszkadza mikrobiom jelitowy.
— Biorąc pod uwagę wszystkie dostępne badania i dane na temat dwutlenku tytanu, stwierdziliśmy, że nie można go już uznawać za bezpieczny jako dodatek do żywności — tłumaczy prof. Maged Younes, przewodniczący panelu ekspertów EFSA.
Specjaliści twierdzą, że kluczowe znaczenie mają w tym przypadku obawy dotyczące genotoksyczności tego składnika.
Choć wchłanianie dwutlenku tytanu pochodzącego z produktów, które mają go w składzie, jest nikłe, to jednak nie można wykluczyć, że może gromadzić się w organizmie. Badaczom nie udało się też ustalić bezpiecznego, dziennego limitu tego składnika.
Komisja Europejska ma wkrótce rekomendować krajom członkowskim, by zakazały używania E171 w produktach, które są oferowane na rynkach w poszczególnych państwach UE. Debata na ten temat ma rozpocząć się jeszcze w tym miesiącu.
— Naszym priorytetem jest zdrowie obywateli i bezpieczeństwo żywności — zapowiedziała komisarz ds. zdrowia, Stella Kyriakides.
E 171 — w których produktach się znajduje? Unia ostrzega, że jest szkodliwy
Dwutlenek tytanu (E171) nie ma żadnych wartości odżywczych. W przemyśle spożywczym stosuje się go przede wszystkim jako barwnik, który nadaje określonym produktom biały kolor.
Szacuje się, że obecnie może go mieć w składzie około 900 towarów, które są dopuszczone do obrotu na terenie Unii Europejskiej. Może występować także jako składnik kosmetyków, farmaceutyków i materiałów budowlanych (którym m.in. zapewnia odporność na promieniowanie UV). Dodaje się go głównie jako dodatek do:
gum do żucia
past do zębów
kosmetyków do makijażu
majonezów i białych sosów
dżemów
galaretek i żelków
polew lukrowych
ciasteczek
lodów w różnych smakach
kremów przeciwsłonecznych
mydeł
farb do malowania
aerozolach do matowienia powierzchni
materiałów budowlanych i dodatków do betonu
słodyczy
herbatników
białej czekolady i różnych wyrobów czekoladowych
leków / farmaceutyków
suplementów diety
Lepiej zacząć uważnie czytać skład podawany na etykietach produktów, które kupujemy i unikać tych, które zawierają E 171 (lub TiO2). Zanim unijne przepisy wejdą w życie, może bowiem minąć trochę czasu.