Na oficjalnej stronie Ordo Iuris organizacja poinformowała, że w październiku otworzy własny uniwersytet. Collegium Intermarium będzie kładło nacisk przede wszystkim na kształcenie prawników.
Jestem psycholożką, a obecnie również studentką kulturoznawstwa. Pisanie towarzyszyło mi od zawsze w różnych formach, ale dopiero kilka lat temu podjęłam decyzję, by związać się z nim zawodowo. Zajmowałam się copywritingiem, ale największą frajdę zawsze sprawiało mi pisanie o kulturze. Interesuje się głównie literaturą i kinem we wszystkich ich odmianach – nie lubię podziału na niskie i wysokie, tylko na dobre i złe. Mój gust obejmuje zarówno Bergmana, jak i kiczowate filmy klasy B. Po godzinach piszę artykuły naukowe o horrorach, które czasem nawet ktoś czyta.
Napisz do mnie:
maja.mikolajczyk@natemat.pl
Ordo Iuris otwiera swój uniwersytet
Poza informacją o powstaniu uczelni, na stronie Ordo Iuris znalazło się długie uzasadnienie powstania uczelni. Fundacja argumentuje swoją decyzję m.in. niskimi pozycjami europejskich uczelni w rankingach oraz ograniczaniem wolności słowa w placówkach akademickich.
Rektorem uczelni Collegium Intermarium ma być Tymoteusz Zych, wiceprezes Ordo Iuris. Konferencja inaugurująca nowy uniwersytet ma się odbyć już 28 maja. Na oficjalnej uroczystości ma pojawić się wicepremier prof. Piotr Gliński oraz minister edukacji i nauki prof. Przemysław Czarnek.
Wielkie plany Collegium Intermarium
Fundacja zapowiada też zagranicznych gości, takich jak były prezydent i premier Czech Vaclav Klaus, minister sprawiedliwości Węgier Judit Varga, członkini brytyjskiej Izby Lordów Lady Caroline Cox czy doradczyni prawna papieża Jana Pawła II księżna Ingrid Detter de Lupis Frankopan.
Ordo Iuris jest odpowiedzialne m.in. za projekt całkowitego zakazu aborcji oraz debaty nt. zakazu rozwodów. Konserwatywna fundacja była ostatnio badana przez belgijski oddział Ministerstwa Sprawiedliwości zajmujący się śledzeniem działalności sekt.
Skala ideologicznej cenzury debaty akademickiej jest tak duża, że nie wystarczy reprezentowanie jej ofiar w postępowaniach dyscyplinarnych czy procesach sądowych.
Dlatego też zdecydowaliśmy o założeniu uczelni, która zawsze będzie otwarta na prawdziwą debatę, wymianę myśli i poszukiwanie prawdy.
Stanie się ona przestrzenią, w której bez groźby represji będzie można rozwijać żywą myśl chrześcijańską i dziedzictwo klasyczne, które są nie tylko przeszłością, ale także przyszłością Europy.