77-letnia Bogumiła Wander od 2 lat przebywa na stałe w jednym ze specjalistycznych ośrodków opieki w podwarszawskim Konstancinie. Choroba Alzheimera sprawiła, że była prezenterka nie poznaje już własnego męża — Krzysztofa Baranowskiego, który sprzedał dom, by opłacić jej leczenie.
Bogumiła Wander cierpi na chorobę Alzheimera. W jakim jest stanie?
Mąż byłej prezenterki miał z nią utrudniony kontakt w czasie pandemii covid-19. Teraz już go nie rozpoznaje.
Co wiemy o rodzinie Bogumiły Wander i początkach jej kariery w telewizji?
Brat Bogumiły Wander też cierpiał na chorobę Alzheimera. Muzyk występował w zespole Niebiesko-Czarni. Siostra nie dowiedziała się o jego śmierci.
Ze względu na pandemię covid-19 wizyty rodziny w domach opieki zostały mocno ograniczone. Mąż Bogumiły Wander miał okazję do osobistego spotkania z żoną dopiero po półtora roku rozłąki. Wcześniej pracownicy ośrodka umożliwiali mu jedynie kontakt online za pośrednictwem komunikatorów internetowych.
Niestety w ciągu ostatnich miesięcy stan cieszącej się ogromną popularnością gwiazdy telewizji znacznie się pogorszył. Choć pod względem fizycznym nadal jest bardzo sprawna, to choroba Alzheimera wyraźnie ograniczyła jej pamięć.
Stan Bogumiły Wander się pogorszył. Choroba Alzheimera postępuje
Bogumiła Wander nie jest już świadoma tego, kim jest i co robiła w przeszłości. Krzysztof Baranowski w rozmowie z "Dobrym Tygodniem" przyznał, że żona już go nie poznaje.
— Obecnie (...) żyje już w innym świecie i nie ma nawet świadomości, że była wielką gwiazdą — potwierdził 83-letni żeglarz i kapitan jachtowy, któremu dwukrotnie udało się opłynąć samotnie kulę ziemską, jest drugim mężem Bogumiły Wander.
— Zastałem ją w dobrej formie, siedziałem przy niej, trzymałem za rękę. Nawet sobie tutaj tańczyła. (...) Nie poznaje mnie, ale będziemy się teraz częściej widywać i może coś się zmieni — nie traci nadziei Baranowski.
W ostatnich latach Bogumiła Wander miała coraz większe problemy z pamięcią i orientacją w przestrzeni. W pewnym momencie nie wychodziła już z domu bez zawieszki z adresem i danymi kontaktowymi, by się nie zgubić.
Kiedy jej stan zdrowia pogorszył się na tyle, że mąż nie był już w stanie samodzielnie się nią opiekować, sprzedał mieszkanie, by umieścić ją w ośrodku, w którym może jej być stale udzielana specjalistyczna pomoc.
Bogumiła Wander — jak zaczęła się jej kariera w telewizji? [HISTORIA]
Jedna z najbardziej rozpoznawalnych ikon telewizji, która na ekranach TVP gościła przez ponad 30 lat, z wykształcenia jest historykiem. Skończyła także podyplomowo dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim.
Jej ojciec był muzykiem i pracował w filharmonii, a matka była lalkarką w jednym z łódzkich teatrów i malarką.
Karierę w mediach rozpoczęła na trzecim roku studiów, pod koniec lat 60. Udało się jej wówczas wygrać wieloetapowy konkurs na spikerkę, w którym brało udział ponad 200 osób.
Początkowo pracowała w regionalnym ośrodku TVP w Łodzi. Potem trafiła do Warszawy.
Bogumiła Wander — rodzina, związki, syn, wnuki, brat
W stolicy zamieszkała razem z pierwszym mężem, Zbigniewem Żołędziowskim, specjalistą z branży reklamowej. W 1973 roku na świat przyszedł ich syn Marek Żołędziowski, który obecnie jest już ojcem dwójki dzieci.
Z TVP odeszła w 2003 roku, na własne życzenie. Dwa lata później zalegalizowała wieloletni związek z kapitanem Krzysztofem Baranowskim.
Żeglarz nie ukrywa, że dla ratowania żony poświęcił majątek i dziś "jest bankrutem". Ostatnie lata były dla niego sporym wyzwaniem, a choć zawsze powtarzał, że "największe sztormy i burze są na lądzie", to coraz trudniej jest mu dostosować się do obecnej sytuacji. Nie traci jednak nadziei na to, że stan ukochanej Bogumiły jeszcze się poprawi.
Brat Bogumiły Wander też miał chorobę Alzheimera
W 2020 roku, w wieku 81 lat zmarł starszy brat byłej prezenterki — Włodzimierz Wander, członek popularnego przed laty zespołu Niebiesko-Czarni.
Postępująca choroba Alzheimera sprawiła, że do Bogumiły Wander nie dotarła już ta informacja. Brat gwiazdy także zmagał się z tą samą chorobą.
CZYM JEST CHOROBA ALZHEIMERA?
Choroba Alzheimera to najczęstsza postać otępienia / demencji. Po raz pierwszy została opisana w 1906 roku przez niemieckiego psychiatrę Aloisa Alzheimera, profesora Uniwersytetu Wrocławskiego.
Naukowiec zaintrygowany dziwnym zachowaniem swojej służącej Augusty po jej śmierci przebadał dokładnie jej mózg i potwierdził zmiany zwyrodnieniowe.
Dziś choroba Alzheimera uznawana jest za jedną z najczęściej występujących chorób neurodegeneracyjnych. Szacuje się, że cierpi na nią ponad 44 mln ludzi na całym świecie (diagnozowana jest średnio co 3 sekundy).
Choć jej przyczyny nadal nie są do końca poznane, to wiadomo, że doprowadza m.in. do zaburzenia funkcjonowania kory mózgowej i upośledzenia pamięci, orientacji w czasie i przestrzeni czy zdolności motorycznych. Ryzyko choroby Alzheimera zwiększa się wraz z wiekiem (częściej chorują kobiety po 65. roku życia).
Mimo że do rozwoju zmian neurodegeneracyjnych może doprowadzić wiele różnych czynników, to w ostatnich latach pojawia się coraz więcej doniesień naukowych wskazujących na związek pomiędzy zanieczyszczeniami powietrza a zwiększonym ryzykiem choroby Alzheimera.