W poniedziałek francuska firma Sanofi ogłosiła, że ich preparat opracowany przy współpracy z brytyjskim koncernem GlaxoSmithKline wykazał dużą skuteczność w drugiej fazie testów klinicznych na ludziach. W najbliższych tygodniach rozpocznie się trzeci etap badań nad nową szczepionką na covid-19.
Wyniki drugiej fazy badań nad preparatem Sanofi i GSK wykazały, że wywołuje on silną odpowiedź immunologiczną u dorosłych z wszystkich grup wiekowych. Poziom wytwarzanych przeciwciał był porównywalny z tym, który naturalnie wytwarza się u osób, które przechorowały covid-19, przy czym wyższe poziomy obserwowano u młodszych dorosłych.
Nie odnotowano też żadnych budzących obawy objawów dotyczących bezpieczeństwa stosowania nowej szczepionki. Firma spodziewa się, że kluczowy, trzeci etap badań rozpocznie się już w najbliższych tygodniach. Weźmie w nich udział ponad 35 tys. osób w kilku krajach świata.
Producent podkreśla, że jedna dawka szczepionki wywołała wysoki poziom przeciwciał u osób, które wcześniej przeszły infekcję. Sugeruje to duży potencjał tego preparatu jako tzw. szczepionki przypominającej. Na tą właściwość wskazuje również Thomas Triomphe, wiceprezes wykonawczy i dyrektor globalny Sanofi Pasteur.
"Wyniki z drugiej fazy testów potwierdzają potencjał tej szczepionki do odegrania swojej roli w stawianiu czoła trwającemu światowemu kryzysowi zdrowia publicznego, ponieważ wiemy, że będzie potrzebnych wiele szczepionek, szczególnie że mutacje nadal się pojawiają i potrzeba skutecznych szczepionek do szczepień przypominających, które mogą być przechowywane w normalnych temperaturach" – zaznaczył.
W grudniu zeszłego roku firma Sanofi ogłosiła, że rozwijana przez nią wraz z GSK szczepionka będzie dostępna dopiero pod koniec 2021 roku. Unia Europejska już zmówiła 300 mln dawek tego preparatu w ramach wspólnego mechanizmu zakupu szczepionek przeciw covid-19.