Po długiej, pandemicznej przerwie, już w ten weekend wszystkich kinomanów stęsknionych za oglądaniem widowiskowych produkcji na ekranach kin czeka prawdziwe święto. Choć filmy będzie można oglądać głównie w kinach studyjnych i tylko w jednej sieci multipleksów, to i tak znajdzie się kilka perełek, na które warto się wybrać. Oto lista najciekawszych propozycji, które będą wyświetlane od 21 maja 2021 r.
Jakie filmy są w repertuarze kin, które otwierają się od 21 maja 2021?
Lista najciekawszych filmów, które będą grane m.in. w kinach studyjnych i sieci Helios.
Które kina będą działać od 21 maja? Czemu Multikino i Cinema City będą otwarte dopiero od 28 maja 2021?
Kino familijne. Na co warto wybrać się z dziećmi do kina?
Premiery kinowe w maju 2021: jakie hity pojawią się w repertuarze?
Reżim sanitarny na salach kinowych. Do jakich zasad będą musieli się dostosować widzowie?
Pierwsi kinomaniacy na salach kinowych pojawili się wczoraj tuż po północy. Niektóre kina zorganizowały specjalne, nocne seanse dla wszystkich, którzy już od dawna czekali, by wreszcie zrzucić domowe bambosze, a tuż po zgaśnięciu świateł zapomnieć o całym świecie i w spokoju skupić się wyłącznie na śledzeniu losów aktorów na dużym ekranie.
Kino Helios specjalnie na otwarcie nowego "pocovidowego" sezonu zaprosiło popularnych aktorów (m.in. Arkadiusza Jakubika, Sonię Bohosiewicz czy Annę Cieślak), w towarzystwie których można było obejrzeć wybrane projekcje.
W pierwszej kolejności otwarcie zapowiedziały głównie kina studyjne, a wśród sieciówek tylko nieliczne wystartowały z nową ofertą filmową dostępną od początku poluzowania obostrzeń. Od 21 maja działa sieć kin Helios, a Multikino i Cinema City mają zacząć funkcjonować tydzień później — od kolejnego piątku 28 maja, ze względu na brak możliwości wcześniejszego przygotowania się do zmiany terminu luzowania obostrzeń, które ogłosił rząd.
Na jakie filmy warto pójść do kina po długiej przerwie?
Repertuar kin od 21 maja 2021. Co grają w kinach w weekend? [LISTA FILMÓW]
Wielu kinomanów, którzy przez lata z zapartym tchem śledzili wszystkie oskarowe produkcje, w tym roku ze względu na pandemię covid-19 nie mieli okazji do tego, by zobaczyć większość nagrodzonych dzieł na dużym ekranie. Od 21 maja po raz pierwszy będzie można zobaczyć w kinie najgłośniejsze filmy, które zdążyły już zebrać garść najważniejszych nagród na świecie.
W kinach studyjnych (i nie tylko) będą dostępne m.in. takie hity jak:
"Nomadland" — zdobywca 3 Oskarów (w tym za najlepszy film, reżyserię i pierwszoplanową rolę fenomenelnej Frances McDormand
"Obiecująca. Młoda. Kobieta" — czyli dosyć cierpki thriller o tym, że pozory mylą, a słodka zemsta łatwo może stać się koszmarem. Wielokrotnie nominowany do Złotych Globów film, który wymyka się z konwencji różnych gatunków, plasowany jest na pograniczu komedii i kryminału.
"Ojciec" — z popisową rolą Anthony'ego Hopkinsa wcielającego się w osiemdziesięciolatka walczącego z chorobą Alzheimera. Ten film po prostu trzeba zobaczyć — nie bez powodu Hopkins dostał za niego kolejnego Oskara i stał się... najstarszym w historii laureatem tej najważniejszej nagrody w branży filmowej.
"Sound of Metal" — co czuje perkusista, który zaczyna... tracić słuch? To właśnie w tym filmie w roli opiekuna ośrodka dla głuchych wystąpił Paul Raci, czyli Paweł Racibożyński - amerykański aktor, którego oboje rodzice byli Polakami. To tylko jeden z wielu powodów, by zobaczyć ten hit, który zebrał mnóstwo pochlebnych recenzji na całym świecie i w sumie 2 Oskary (za najlepszy montaż i dźwięk).
"Minari" — amerykański sen po azjatycku. Uniwersalna opowieść o Koreańczykach, którzy próbują spełnić swoje marzenia w Stanach Zjednoczonych i zapuścić korzenie w miejscu, w którym reguły gry sporo się różnią od tych, do jakich przywykli dorastając w zupełnie innej kulturze. Oskar za najlepszą rolę drugoplanową i 5 nominacji w innych kategoriach mówią same za siebie — ten film z pewnością warto obejrzeć.
"Na rauszu" — nagrodzone Oskarem za najlepszy film międzynarodowy dzieło duńskiego reżysera Thomasa Vinterberga to niekwestionowany hit na całym świecie, który przez pandemię covid-19 nie mógł wejść na ekrany w planowanym terminie. Choć w Polsce do regularnej dystrybucji trafi dopiero 11 czerwca, to już teraz wiele kin udostępnia go w przedpremierowych pokazach.
Pomysł na film wydaje się całkiem przewrotny. Czterech nauczycieli postanawia na własnej skórze przekonać się, jak na ich organizm wpłynie regularne sięganie po alkohol. Efekt tej tragikomedii może być zdumiewający...
W ramach pokazów przedpremierowych warto też polecić między innymi:
"Jeden gniewny człowiek" — thriller w reżyserii Guy'a Ritchie
"Wolka" — polski dramat z Olgą Bołądź w roli głównej
"Małe rzeczy" — thriller z Jaredem Leto i Denzelem Washingtonem.
"Świat, który nadejdzie" — dramat, którego akcja toczy się w XIX wieku, w reżyserii norweskiej artystki Mony Fastvold
"Palm Springs" lub "La Gomera"— dwie komedie (w tym jedna z wątkiem kryminalnym), które warto wybrać, jeśli chcemy się zupełnie odstresować
"Ludzki głos" — najnowsze dzieło Pedro Almodovara z Tildą Swinton w roli głównej
W ofercie familijnej dla dzieci i młodzieży pojawiają się zaś takie filmy jak:
Psy i koty 3: Łapa w łapę"
"Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Rabuś w pociągu"
"Godzilla vs. Kong"
"Co w duszy gra" (nagrodzony 2 Oskarami za najlepszy film animowany oraz najlepszą muzykę)
Premiery kinowe w maju 2021. Na co warto się wybrać?
Na najważniejsze premiery tego miesiąca będziemy musieli zaczekać do przyszłego tygodnia. W kolejny piątek 28 maja na ekrany kin wejdzie głośna produkcja Disneya pt. "Cruella" z Emmą Stone i Emmą Thompson, a także polska komedia "Druga połowa" i animowany hit "Kurdowie 2: Nowa Era".
Podczas oglądania filmu nie powinno się spożywać żadnych napojów ani jedzenia.
Nie ma wątpliwości, że zawsze warto zachować ostrożność i stosować się do wytycznych związanych z reżimem sanitarnym, ale jeśli obawiamy się o własne bezpieczeństwo w czasie pandemii, to warto wyjaśnić, że do tej pory nie potwierdzono, by do zakażeń koronawirusem dochodziło na salach kinowych.
— Pomimo ponad 100 000 000 wizyt w kinach na całym świecie od początku pandemii COVID-19, z równoczesnym przestrzeganiem wszystkich środków ostrożności i higieny, ani jednego ogniska epidemii nie przypisano wizycie w kinie — ogłosiło Multikino Polska powołując się na badania opublikowane przez Celluloid Junkie w październiku 2020 roku.