Świat zmaga się obecnie z pandemią koronawirusa, ale naukowcy przestrzegają, że pojawił się nowy wirus. Jak podaje magazyn "Science" mamy do czynienia z nagłym nawrotem wirusa ptasiej grypy H5N8, a konkretnie z jego nowym szczepem. Wykryto go już w 46 krajach na całym świecie.
Pierwsze potwierdzone ognisko wysoce zaraźliwego wirusa ptasiej grypy (HPAIV) u ptaków zostało udokumentowane w Szkocji w 1959 r. z podtypem grypy A H5N1. Później na całym świecie odkryto tysiące ognisk tego wirusa powodowane przez kolejne mutacje. Jest on śmiertelnie niebezpieczny zarówno dla drobiu hodowlanego, jak i dzikiego ptactwa.
Niektóre z mutacji ptasiej grypy mają jednak mieć potencjał zoonotyczny i pandemiczny, ponieważ wykazano, że przekraczają barierę gatunkową, przenosząc się na ssaki, w tym na ludzi. Według badań opublikowanych w "Science" Eurazja i Afryka doświadczają nowej fali tego wirusa. Pierwsze przypadki odnotowano także w Europie.
Dzięki pandemii covid-19 wprowadzono wiele środków zapobiegawczych i kontrolnych. Z powodu pandemii dane z obserwacji grypy mogą być jednak niedoszacowane i należy je interpretować z pewną ostrożnością. Zaraźliwe warianty AIV H5Ny powodowały częste ogniska wirusa u ptaków w kilku krajach na kontynencie euroazjatyckim i afrykańskim od końca 2019 r., Zwłaszcza w okresie zimowym.
Podtypy grypy powodowały zakażenia zarówno u drobiu, jak i dzikiego ptactwa w chińskim Tajpej przez cały rok 2020. Co więcej, pod koniec grudnia 2020 wirus ptasiej grypy zdiagnozowano u 7 pracowników fermy drobiu w Rosji. Ptasia grypa występowała również w Afryce Południowej, a H5N8 wywołał także liczne ogniska grypy w Europie Środkowej i Wschodniej.
Nową falę ognisk H5N8 u drobiu i dzikiego ptactwa zgłoszono w kilku krajach europejskich, w tym w Danii, Niemczech, Irlandii, Holandii i Wielkiej Brytanii. Zakażenia odnotowane zostały także na Bliskim Wschodzie.
Jak podają naukowcy w "Science" nie jest jednak za późno, aby powstrzymać nowe mutacje, które mogą być zaraźliwe także dla ludzi. Twierdzą oni, że aby zapobiec pandemii wirusa H5N8, należy w szczególności nadzorować fermy oraz żywe targowiska i wdrażać środki kontroli zakażeń.