
Kiedy kierowca ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa na pasach?
Według nowych regulacji kierowca będzie miał obowiązek ustąpienia pierwszeństwa pieszemu, który dopiero wchodzi na przejście. Zatem to piesi będą mieć pierwszeństwo przy wejściu na przejście.Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście, z zastrzeżeniem ust. 1a.
Jakie są nowe obowiązki dla pieszych?
Przepisy zmieniają się też dla samych pieszych. O 1 czerwca podczas przechodzenia przez pasy, pieszy nie będzie mógł korzystać z urządzeń elektronicznych w taki sposób, który rozprasza jego uwagę i powoduje, że nie może właściwie obserwować tego, co się dzieje na drodze.Zabrania się:[…] korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.
Gdzie nowe przepisy nie będą obowiązywały?
Jedynym miejscem, gdzie to oni nadal będą musieli ustąpić pierwszeństwa, pozostaną przejścia przez tory tramwajowe. Wynika to z dłuższej drogi hamowania tramwajów w porównaniu z samochodami. Przechodząc przez torowisko, piesi będą musieli zatem przypuścić nadjeżdżający tramwaj. Jednak nowe przepisy zobowiązują motorniczych, podobnie jak kierowców, do zachowania szczególnej ostrożności, zmniejszenia prędkości w pobliżu przejścia dla pieszych i ustąpienia pierwszeństwa tym, którzy już znajdują się na torowisku.Jaka jest dopuszczalna prędkość na terenie zabudowanym?
Zmiany w Prawie o ruchu drogowym ujednolicają dopuszczalna prędkość na obszarze zabudowanym. Przez całą dobę będzie się można poruszać z maksymalną prędkością 50 km/godz. Wcześniej między godz. 23.00 a 6.00 kierowcy mogli jeździć z prędkością 60 km/h.Ile wynoszą minimalne odstępy między pojazdami?
Wraz z nowelizacją wprowadzono również zmiany dotyczące minimalnych odstępów między jadącymi samochodami na autostradach i drogach ekspresowych. Kierujący będą musieli zachować bezpieczną odległość od poprzedzającego pojazdu, który porusza się tym samym pasem ruchu. Ma to ukrócić tzw. jazdę na zderzaku. Minimalny odstęp między pojazdami ma wynosić połowę aktualnej prędkości. Przykładowo kierowca, jadący 100 km/h powinien jechać 50 m za poprzedzającym samochodem.Kierujący pojazdem podczas przejazdu autostradą i drogą ekspresową jest obowiązany zachować minimalny odstęp między pojazdem, którym kieruje, a pojazdem jadącym przed nim na tym samym pasie ruchu. Odstęp ten wyrażony w metrach określa się jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Przepisu tego nie stosuje się podczas manewru wyprzedzania.