Kora.
Kora. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Reklama.

"Boskie Buenos"

Pierwszy singiel w historii Maanamu. To dzięki tej piosence polska publiczność poznała krakowski zespół. "Boskie Buenos" swoją premierę miało na festiwalu w Opolu w 1980.
Występ zgrał się niemal idealnie w czasie z sierpniowymi strajkami, które przyniosły mieszkającym Polski powiew wolności.
Tekst piosenki jest stylizowany na wywiad. Podmiot liryczny przedstawia się jako Gladys del Carmen, jest to prawdopo­dobnie nawiązanie do chilijskiej działaczki politycznej żyjącej w latach 1941-2005. Piosenka odbierana była jako manifestacja marzeń o dalekich podróżach, o egzotycznych miastach, symbolizowanych przez „boskie Buenos”.

"Krakowski spleen"

Piosenka pochodzi z trzeciego studyjnego albumu zespołu Maanam "Nocny Patrol". Płyta miała swoją premierę w 1983 roku i przez wielu krytyków uznawana jest za najlepszy utwór z albumu. Równolegle powstała anglojęzyczna wersja zatytułowana "City spleen", wydana na płycie "Night Patrol", która trafiła na rynek europejski.
Spleen to stan przygnębienia, apatii i nudy wywołany poczuciem beznadziejności życia. Tytuł miał być metaforą atmosfery podczas stanu wojennego. Możemy zgadywać, że burza i wiatr to symbole oczekiwanych przemian, które obalić miały komunistyczną dyktaturę, a słońce to nadzieja oraz nadchodząca wolność.

"Szare miraże"

To bardzo szybki, rockowy numer. Niektórzy w melodii doszukują się nawiązań do zaśpiewów góralskich. Utwór został skomponowany przez Marka Jackowskiego a tekst napisała Kora. Singiel został nagrany zaraz po słynnym występie w Opolu w 1980 r.
Miraż jest zjawiskiem optycznym podobnym do fatamorgany. Ulotność miraży połączonych z szarością może być alegorią sytuacji społecznej PRL: kryzysu ekonomicznego, braku perspektyw i nudnej codzienność. Szarość to w tym przypadku atrybut „tysięcy twarzy” - zwykłych ludzi, nie wyróżniających się z tłumu, wiodących proste życie.

"Cykady na Cykladach"

To piąty singiel Maanamu wydany w 1981 roku. Pisząc tekst do kolejnego przeboju Kora inspirowała się pobytem na greckiej wyspie w archipelagu Cyklady.
Piosenka przedstawia błogą idyllę greckiej wyspy, gdzie spędza się czas “jedząc słodkie winogrona”, wygrzewając na słońcu oraz bawiąc na dyskotekach. Cyklady to położony w południowo-zachodniej części Morza Egejskiego archipelag, w skład którego wchodzi ponad dwieście wysp i wysepek.

"Kocham cię, kochanie moje"

Jest to jeden z największych i najpopularniejszych przebojów tego zespołu. Siódmy singiel rockowego zespołu Maanam został wydany w kwietniu 1983 roku. Utwór znalazł się na pierwszym miejscu listy przebojów Trójki, gdzie spędził 21 tygodni.