Już w czwartek 17 czerwca w życie wejdą ważne zmiany dotyczące profilu zaufanego. Jak poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, zostanie m.in. wprowadzona nowa możliwość założenia profilu.
Jestem psycholożką, a obecnie również studentką kulturoznawstwa. Pisanie towarzyszyło mi od zawsze w różnych formach, ale dopiero kilka lat temu podjęłam decyzję, by związać się z nim zawodowo. Zajmowałam się copywritingiem, ale największą frajdę zawsze sprawiało mi pisanie o kulturze. Interesuje się głównie literaturą i kinem we wszystkich ich odmianach – nie lubię podziału na niskie i wysokie, tylko na dobre i złe. Mój gust obejmuje zarówno Bergmana, jak i kiczowate filmy klasy B. Po godzinach piszę artykuły naukowe o horrorach, które czasem nawet ktoś czyta.
Napisz do mnie:
maja.mikolajczyk@natemat.pl
Założenie profilu zaufanego do tej pory było możliwe za pośrednictwem bankowości elektronicznej lub stacjonarnie, po uprzednim wypełnieniu elektronicznego wniosku. W pandemii wprowadzono także możliwość założenia tymczasowego profilu zaufanego przez wideorozmowę. Profil założony w taki sposób był ważny przez 3 miesiące.
Od czwartku 17 czerwca za pomocą wideorozmowy będzie można założyć "zwykły" profil zaufany ważny przez 3 lata. Ponadto, osoby, które mają tymczasowy profil zaufany, od czwartku automatycznie staną się właścicielami "tradycyjnego".
"Wdrożenie nowości zaczniemy w nocy z 16 na 17 czerwca. Zrobimy wszystko, aby poszło jak najsprawniej. Jednak już teraz prosimy o wyrozumiałość, gdyby wystąpiły jakieś problemy" – napisano w oficjalnym komunikacie KPRM.
Profil zaufany umożliwia szybki i bezpieczny kontakt z urzędami przez Internet, można dzięki niemu skorzystać ze wszystkich dostępnych e-usług. Jak podaje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, z profilu zaufanego korzysta już 11,3 mln osób.