Profil zaufany to nie czarna magia. Jego założenie trwa czasami 5 minut i nic nie kosztuje

Niedługo kolejki w urzędach przejdą do lamusa. Pomóc w tym ma m. in. profil zaufany.
Niedługo kolejki w urzędach przejdą do lamusa. Pomóc w tym ma m. in. profil zaufany. Fot. Jakub Ociepa / Agencja Gazeta
Profil zaufany jako sama fraza już na pierwszy rzut oka wygląda fachowo, ale także groźnie i odpychająco. Niesłusznie, bo posiadanie takiego konta wiąże się z mnóstwem udogodnień, a jego założenie nie jest trudne i nie wymaga wypełnienia stosu papierów. Można to zrobić w 5 minut przez internet. Oto kilka sposobów.


Profil zaufany funkcjonuje w Polsce od kilku lat. Ale tak naprawdę zyskuje na popularności od niedawna, kiedy uproszczeniu uległy zasady jego założenia. W dużym skrócie profil zaufany, czyli ePUAP, to tak naprawdę internetowe "ja" każdego użytkownika w sieci potwierdzone urzędowo. EPUAP zawiera dane osobowe użytkownika wraz z numerem PESEL, numerem telefonu i adresem email.


Dzięki profilowi zaufanemu możemy potwierdzić swoją tożsamość w sieci. Jest to przydatne zwłaszcza kiedy kontaktujemy się przez internet z danym urzędem w określonej sprawie. Z ePUAP możemy np. złożyć wniosek o dowód osobisty lub zalogować się w urzędzie skarbowym, żeby wypełnić i rozliczyć swojego PIT-a.


Jak założyć profil zaufany?
Są na to dwie metody – krótsza, przez internet i dłuższa przez urząd. Zacznijmy od tej sieciowej. Wielu Polaków posiada konta internetowe w różnych firmach. Do ich założenia wymagane było podpisanie umowy, a to z kolei było warunkowane zweryfikowaniem danych z dowodu osobistego. Zatem konto internetowe w banku czy konto abonenckie sieci komórkowej to taki nieformalny profil zaufany.


Trzeba go więc tylko połączyć z urzędowo z bazą danych Ministerstwa Cyfryzacji. I taką możliwość ma w Polsce dziesięć firm, wśród których są banki: Pekao SA, PKO BP, mBank, Milenium, Santander oraz sieć komórkowa T-Mobile. Posiadając np. konto internetowe w którymś z powyższych banków można aktywować profil zaufany.

Wystarczy wejść w odpowiednią zakładkę na koncie i złożyć podanie o profil zaufany. Potem dwie weryfikacje kodem SMS i po pięciu minutach możemy już korzystać w pełni z naszego profilu zaufanego.

Podpisem?
Istnieje też możliwość założenia profilu zaufanego za potwierdzeniem naszego podpisu elektronicznego, czyli tak naprawdę zaszyfrowanego kodu, który potwierdza naszą tożsamość. Jednak żeby go zdobyć należy wcześniej złożyć odpowiednie dokumenty w urzędzie i opłacić jego wyrobienie.

Chcąc założyć w taki sposób profil zaufany wchodzimy na jego stronę i w prawym górnym rogu wybieramy zakładkę "zarejestruj się". Następnie wypełniamy formularz i go akceptujemy. Po tej czynności dostajemy SMS-em kod potwierdzający, który należy wpisać na stronie. Zatwierdzamy go.

Wyświetli się nam komunikat, który potwierdzi, że wniosek o profil zaufany został pomyślnie złożony. Następnie pojawią się dwie opcje do wyboru: "Wyświetl listę punktów potwierdzających" oraz "Potwierdź wniosek certyfikatem kwalifikowanym". Jeśli mamy wyrobiony podpis wybieramy drugą opcję.

Potwierdzenie w punkcie
Natomiast jeśli nie posiadamy podpisu elektronicznego pozostaje nam opcja potwierdzenia naszej tożsamości w punkcie. Ich listę znaleźć można na stronie internetowej Ministerstwa Cyfryzacji. Punkty to na ogół różne urzędy i niektóre banki.

Pracownik punktu potwierdzającego poprosi o okazanie dokumentu tożsamości. Następnie wydrukuje złożony wniosek i poprosi o jego podpisanie. Ważne, żeby nie zwlekać z udaniem się do punktu, bo na potwierdzenie wniosku mamy tylko 14 dni. Jeśli się nie uda potwierdzić go w tym terminie, trzeba składać nowy wniosek.

Warto też nadmienić, że profil zaufany ma swój termin ważności. Dlatego po trzech latach od jego założenia musimy ponownie powtórzyć jedną z powyższych operacji.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
NEWSWEEK 0 0Dlaczego faceci w Polsce stracili ochotę na seks? Powodów jest mnóstwo, ale jeden najważniejszy
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Masz "powyborczego doła" po zwycięstwie PiS? Psycholożka radzi, co trzeba zrobić
0 0Cyfrowi kryminaliści spuszczają nam spory łomot. "Ale mamy coś, czego nie mają oni"

POLECAMY

KINO 0 0Widziałem ostatni film Piotra Woźniak-Staraka. Aż trudno uwierzyć, że to polska produkcja
0 0"Daleko mi do ideału, ale lubię pomagać ludziom". Rinke Rooyens o nowym programie i ojcostwie
0 0"Cierpią w samotności". Codziennie 12 polskich mężczyzn popełnia samobójstwo
0 0"Syn chce być na zaprzysiężeniu, a ma zakaz wstępu". Jest decyzja Sejmu ws. Hartwicha
0 0"Prosili: zróbcie coś dla moich dzieci". Ta partia czekała 15 lat, żeby dostać się do Sejmu
0 0Tysiące protestujących na ulicach Londynu. Johnson wściekły po głosowaniu ws. brexitu
Britax 0 0Ten fotelik to nowy wymiar bezpiecznych podróżny z dzieckiem. Dzieci i rodzice go pokochają!
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Nie obchodzą cię zmiany klimatu za 50 lat? Wiemy, jak będzie wyglądała pogoda w Polsce za dekadę
DADHERO.PL 0 0Mieliśmy polskiego Raya Charlesa. Genialny Dawid Ogrodnik w filmie "Ikar. Legenda Mietka Kosza"
0 0Joanna Przetakiewicz w nagiej sesji. "Zapisuję sobie pani zdjęcia w telefonie"

DADHERO.PL

0 0Nie masz pojęcia, jak wychować swoją córkę? Tato, oto 10 złotych rad specjalnie dla Ciebie
0 0Dobry zegarek nie musi być "Swiss Made". Fajne czasomierze powstają i w innych krajach Europy