
Reklama.
Jak informowaliśmy w naTemat.pl, za powołaniem Lidii Staroń na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich opowiedziało się 45 senatorów. Przeciw jej kandydaturze głosowało 51 członków Senatu, a 3 osoby wstrzymały się od głosu.
Z dokładniejszych informacji opublikowanych na stronie Senatu wynika, że wśród osób, które wstrzymały się od głosu, oprócz Lidii Staroń, znaleźli się także senatorowie z klubu Prawa i Sprawiedliwości – Dorota Czudowska i Andrzej Pająk. Z klubu PiS kandydatury Staroń nie poparła też Janina Sagatowska, która nie wzięła udziału w głosowaniu.
Czytaj także:Przeciw zagłosowali natomiast wszyscy senatorowie z Klubu Parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej, Koła Senatorów Koalicji Polskiej, Koalicyjnego Klubu Parlamentarnego Lewicy oraz Koła Parlamentarnego Polska 2050. Przeciwni kandydaturze Staroń byli także członkowie Koła Senatorów Niezależnych – Krzysztof Kwiatkowski i Wadim Tyszkiewicz oraz senator niezrzeszony Stanisław Gawłowski.
Przypomnijmy, że przed głosowaniem poświęcono czas na to, aby Lidia Staroń odpowiadała na pytania zadawane przez senatorów. Jak zauważa wielu polityków i komentatorów, kandydatka PiS raczej unikała odpowiedzi, mówiła w sposób wymijający, a jej wypowiedzi nie były profesjonalne. Pytania dotyczyły m.in. dofinansowania in vitro oraz konwencji antyprzemocowej.