Groźny Facebook, Allegro na wojnie z Google. Czy boicie się monopolistów w sieci [Waszym zdaniem]

Fot. Shutterstock
Nowa użyteczność Facebooka ogranicza widoczność wpisów, by największy na świecie serwis społecznościowy mógł zarabiać na ich promocji. Największy polski serwis aukcyjny jest tymczasem na wojnie z największą na świecie wyszukiwarką Google, po tym gdy Google wyciął z wyników wyszukiwania serwis tablica.pl. Potęgi internetowe są coraz potężniejsze (Facebook), lub już tak duże, że mają wszystko (Google). Czy się ich obawiacie?


Najgorętszą dyskusją w serwisie Antyweb jest teraz ta o wojnie Allegro - Google.

Serwis ogłoszeniowy tablica.pl został kilka miesięcy temu ręcznie odfiltrowany z wyników wyszukiwania. Google wymaga ponoć aby Allegro usunęło linki ze stron, które wskazują konkretne ogłoszenia na tablica.pl. Allegro nie jest w stanie tego zrobić z tego względu, że są to ponoć prywatne strony użytkowników serwisu, którzy w ten sposób „reklamują” swoje ogłoszenia. Sytuacja jest więc patowa, Google wydaje się być nieuległe, a Allegro nie ma natomiast szans wpłynąć na nieswoje zasoby w sieci.Według Allegro sprawa ta jednak ma drugie dno – wszyscy przedstawiciele tej firmy twierdzą, że Google manipulując wynikami wyszukiwania (szczególnie jeśli chodzi o produkty z kategorii e-commerce) robi to celowo budując miejsce dla swoich usług i produktów.


Dużo też mówi się o nowych opcjach Facebooka. Zarówno Facebook, jak i Google zdobyły taką pozycję w sieci, że dyktować mogą warunki całemu internetowi. Jeśli nie ma cię w wyszukiwarce, nie istnieje twój biznes. Jeśli Google doprowadzi do zamknięcia serwisu tablica.pl, to doprowadzić może do likwidacji dowolnego internetowego biznesu.

Po czyjej stronie stoicie. Czy obawiacie się sieciowych gigantów. Czy macie do nich zaufanie. Czy traktujecie Google i Facebooka, jako normalnych rynkowych graczy, którzy biją się o swoją pozycję i pieniądze, czy jak "dobro wspólne" wyłączone z rynkowych reguł. Byłoby to naiwne. Z drugiej strony firma, która kontroluje tak wielki obszar sieci musi podlegać wyjątkowej kontroli i specjalnym regułom.

Od redakcji:
W pierwotnej wersji artykułu cytowaliśmy wpis z rzekomego profilu Jacka Żakowskiego na Facebooku. Wieczorem Jacek Żakowski poinformował nas, że profil nie jest prowadzony przez niego, usunęliśmy więc ten fragment tekstu.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Zaskoczenie po klęsce Szydło. [b]Kaczyński o tym, że Merkel zadzwoniła z przeprosinami[/b]
O TYM SIĘ MÓWI

Zaskoczenie po klęsce Szydło. Kaczyński o tym, że Merkel zadzwoniła z przeprosinami

"Ludzie homoseksualni w przemowach pracowników Pańskiej organizacji są odczłowieczani, dehumanizowani, pozbawiani twarzy i uczuć. Przypisywane są nam nie tylko zbrodnicze intencje, również naszemu życiu odbierana jest jego pełnowartościowość i godność".

Oficjalnie: PSL podjęło ostateczną decyzję ws. wyborów. [b]Gorzkie słowa Kosiniaka-Kamysza[/b]
DZIEJE SIĘ

Oficjalnie: PSL podjęło ostateczną decyzję ws. wyborów. Gorzkie słowa Kosiniaka-Kamysza