Prezes Prawa i Sprawiedliwości wygłosił 1 lipca specjalne oświadczenie. – Mam dobrą wiadomość. Przed chwilą pisano, że nasz klub ma poniżej 230 posłów. Od tej chwili ma 230 i sądzę, że zaraz będzie miał jeszcze więcej. Lech Kołakowski przechodzi z powrotem do naszego klubu jako poseł Partii Republikańskiej – poinformował Kaczyński.
Do klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości wrócił Lech Kołakowski. Klub liczy teraz 230 posłów – taką informację Jarosław Kaczyński przekazał 1 lipca podczas specjalnego oświadczenia.
Kołakowski wejdzie do klubu jako poseł Partii Republikańskiej: nowej formacji politycznej, na czele której stanął europoseł Adam Bielan.
Przypomnijmy, że Lech Kołakowski odszedł z partii rządzącej w listopadzie ubiegłego roku po awanturze wokół "piątki dla zwierząt". Został wtedy posłem niezrzeszonym, ale jednocześnie informował, że "jego członkostwo w PiS jest sprawą otwartą".
Podczas wystąpienia Kaczyńskiego głos zabrał również Adam Bielan. Poseł zapewnił m.in., że jego środowisko polityczne wspiera Polski Ład.
– Od wielu tygodni rozmawialiśmy z prezesem Kaczyńskim i premierem Morawieckim na temat segmentu rolnego w Polskim Ładzie i cieszymy się, ze postulaty naszego środowiska, które sformułował pan Lech Kołakowski, zostały uwzględnione. (...) Czujemy się patriotami Zjednoczonej Prawicy. Podpisujemy się pod dokumentem o nazwie Polski Ład, dlatego, że uważamy, że jest to bardzo dobry program – mówił Bielan.
Kołakowski ocenił za to, że pieniądze z Polskiego Ładu przyczynią się do rozwoju polskiego rolnictwa i jego wsparcia. – A nade wszystko zapewnieniu bezpieczeństwa ekonomicznego polskiej wsi – podsumował.
Dodajmy, że Jarosław Kaczyński wygłosił swoje oświadczenie tuż przed Kongresem Prawa i Sprawiedliwości, który odbędzie się 3 lipca w Warszawie. Jak informowaliśmy w naTemat.pl, wydarzenie będzie zamknięte dla mediów. Podczas spotkania mają zostać wybrane nowe władze partii, jednak nie powinniśmy się spodziewać "rewolucyjnych" zmian. Jarosław Kaczyński deklarował już bowiem, że "będzie kandydował na szefa partii ponownie".
Poza tym w sobotę PiS wybierze Radę Polityczną, Krajową Komisję Rewizyjną, Koleżeński Sąd Dyscyplinarny oraz Komitet Polityczny PiS. Partia ma też pracować nad strukturami terenowymi, co zwiastuje powolne przygotowania do następnych wyborów parlamentarnych w naszym kraju, które według planu powinny odbyć się w 2023 roku.
W niedzielę Rada Polityczna ma z kolei wybrać wiceprezesów partii i sekretarza generalnego. Szef klubu PiS Ryszard Terlecki poinformował ostatnio, że jednym z kandydatów na wiceprezesa ma być premier Mateusz Morawiecki. Dodajmy, że obecnie wiceprezesami PiS są: Joachim Brudziński, Beata Szydło, Antoni Macierewicz, Mariusz Błaszczak i Mariusz Kamiński.
Kołakowski zabiegał o pewne sprawy dla polskiego rolnictwa. My postanowiliśmy, że te postulaty są warte nie tylko zastanowienia, ale też przyjęcia i to jest ta merytoryczna płaszczyzna naszego porozumienia.