W czwartek Europejska Agencja Leków przekazała, że według badań cztery szczepionki przeciwko Covid-19 dopuszczone do użytku w UE chronią przed wszystkimi wariantami koronawirusa, w tym przed wariantem Delta. Mutacja ta jest uważana za bardziej zaraźliwą i pojawiły się wątpliwości czy dostępne preaparaty na nią działają.
"Wygląda na to, że cztery szczepionki dopuszczone w UE chronią przed wszystkimi szczepami, w tym wariantem Delta. Pierwsze dane (...) sugerują, że dwie dawki szczepionek chronią przed wariantem Delta, a przeciwciała z zatwierdzonych szczepionek neutralizują ten wariant" – napisała EMA.
– W ciągu ostatnich miesięcy pojawiło się wiele wariantów i spodziewamy się więcej – powiedział Marco Cavaleri, szef strategii szczepień Europejskiej Agencji Leków podczas czwartkowej konferencji prasowej. Zaznaczył, że należy monitorować rozwój sytuacji.
– Bardzo ważne jest ciągłe monitorowanie i ścisły nadzór nad działaniem wszystkich zatwierdzonych szczepionek przeciwko pojawiającym się wariantom – dodał. Agencja pracuje też nad najlepszą strategią dla podawania ewentualnych szczepień przypominających, jeśli będą one konieczne. Na tym etapie nie jest jednak jasne, czy dawki "odświeżające" będą konieczne w celu utrzymania ochrony" – zaznacza EMA.
Wariant Delta
Wariant Delta rozprzestrzenia się na świecie. W Wielkiej Brytanii ta mutacja koronawirusa jest odpowiedzialna za 90 proc. nowych zakażeń. Pierwsze przypadki potwierdzono również w Polsce. Pobrane próbki, które wykazały jego obecność, pochodziły z początku maja.
Mutacja określana jest również jako B.1.617.2, po raz pierwszy została wykryta w październiku 2020 r. w Indiach. Delta od początku nazywana jest też bardziej potocznie "mutacją indyjską".
W maju Światowa Organizacja Zdrowia zaliczyła wariant Delta do "niepokojących mutacji". Wśród nich są już znane wcześniej Alfa (B.1.1.7), Beta (B.1.351) i Gamma (P.1). Jak podaje BBC, jest już także odmiana Delta Plus.