Przed nami szósta już próba wyboru nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. Według nieoficjalnych informacji uzyskanych przez RMF FM, w przypadku wyboru prof. Marcina Wiącka przez Sejm, Senat zamierza zająć się zatwierdzeniem kandydatury 13 lub 14 lipca.
Jak podaje serwis początkowo kwestią wyboru nowego RPO senatorowie mieli zająć się 21 lipca, ale "nieoficjalnie przedstawiciele senackiej większości mówią, że z wyborem prof. Marcina Wiącka nie należy zwlekać i nie można doprowadzić do sytuacji, w której urząd Rzecznika nie byłby obsadzony".
Wiąże się to z tym, że według orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego przepis o kadencji RPO straci moc po upływie trzech miesięcy od ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw. Oznacza to, że dotychczasowy rzecznik Adam Bodnar będzie musiał opuścić swój urząd dokładnie 15 lipca.
Przypomnijmy, że po długim impasie ws. nowego rzecznika Prawo i Sprawiedliwość zdecydowało się zgłosić kandydata popieranego wcześniej przez opozycję i zgłoszonego także przez klub Koalicja Polska-PSL. Wicemarszałek Ryszard Terlecki zapewniał, że nie doszło do transakcji wiązanej i partia nie oczekuje od PSL-u niczego w zamian.
Kim jest prof. Wiącek?
Urodził się w 1982 roku. Z wykształcenia jest prawnikiem. Ukończył Wydział Prawa Administracji oraz Centrum Prawa Amerykańskiego na Uniwersytecie Warszawskim. W 2009 r. obronił doktorat dotyczący pytania prawnego sądu do Trybunału Konstytucyjnego, tym samym uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa, ze specjalnością prawo konstytucyjne.
W 2013 r. uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego na podstawie dorobku naukowego i rozprawy poświęconej dopuszczalności stosowania przez sądy i TK regulacji konstytucyjnych w sprawach wywodzących się z okresu powojennego. Dr hab. Marcin Wiącek od 2009 roku jest nauczycielem akademickim na Wydziale Prawa i Administracji UW.
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut