Jakiś czas temu politycy PiS przyjęli uchwałę, która ma zwalczyć nepotyzm w partii. Jej wdrażaniem ma zająć się wiceprezes PiS i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. RMF FM dotarło do nowych informacji na temat tego, w jaki sposób będzie ona wprowadzana w życie.
Uchwała przeciw nepotyzmowi w PiS została uchwalona 4 lipca 2021 r. podczas kongresu tej partii. Ma ona zakazywać zatrudniania najbliższej rodziny parlamentarzystów ugrupowania Jarosława Kaczyńskiego w spółkach Skarbu Państwa. Wciąż nie wiadomo jednak kogo ostatecznie dotkną skutki nowej uchwały. Ustalenie tego powierzono Jackowi Sasinowi.
– Będą wyjątki od reguły i to minister aktywów państwowych Jacek Sasin zadecyduje, kto to będzie. Chcemy uniknąć sytuacji, żeby karać osoby, które pracowały wcześniej w spółce, a np. kilka lat później partner tej osoby dostał się do parlamentu – tłumaczył w Polsat News Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.
Według ustaleń RMF FM Sasin zlecił jednemu z wiceministrów, a konkretnie Andrzejowi Śliwce, aby ten stworzył listę członków rodzin działaczy pobierających pensje z państwowych spółek. Ma też przygotować wytyczne, jak i kiedy kompetencje tych osób weryfikować, a w razie braku kompetencji: w jaki sposób i kiedy je zwalniać.
Nie będzie to łatwym zadaniem z uwagi na wyjątek, który zakłada uchwała i o którym mówił prezes PiS. Zakaz zasiadania w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa nie obejmuje bowiem osób, które zostały "zatrudnione/pracują w strukturach spółek Skarbu Państwa ze względu na swoje kompetencje, doświadczenie zawodowe i jednocześnie doszło (w ich przypadku – przyp. red.) do nadzwyczajnej sytuacji życiowej".