Prezes związku tłumaczy się po skandalu z pływakami w Tokio. "Ktoś tego nie dopilnował"
Krzysztof Gaweł
19 lipca 2021, 21:55·1 minuta czytania
Publikacja artykułu: 19 lipca 2021, 21:55
– Według mnie winny tej sytuacji jest albo Komitet Organizacyjny, albo FINA. To te instytucje powinny pokazać brak zgody do startów dla naszych zawodników w dniu zamknięcia systemu zgłoszeń – mówi "Przeglądowi Sportowemu" Paweł Słomiński, szef Polskiego Związku Pływackiego. Jego zdaniem to nie PZP jest winny fatalnych błędów i powrotu zawodników do kraju przed startem igrzysk w Tokio.
Reklama.
Paweł Słomiński zdecydował sie udzielić obszernego wywiadu "Przeglądowi Sportowemu", w którym wytłumaczył, skąd wzięły się błędy i dlaczego pływacy jeszcze przed startem musieli wrócić do kraju z igrzysk olimpijskich w Tokio.
– Dziennikarze nie rozumieją chyba jak to wszystko funkcjonuje w przypadku igrzysk olimpijskich. Skład po wielu konsultacjach z różnymi podmiotami ostatecznie zatwierdza PKOl. Oni mają wgląd do systemu zgłoszeń do zawodów i systemu akredytacyjnego – uważa szef Polskiego Związku Pływackiego.
– Dzień przed zamknięciem systemu dostaliśmy maila, w którym jest napisane, że przesyłają nam do potwierdzenia naszych zawodników startujących w IO. Tam nikt nie napisał, że są jakieś wątpliwości, że zwróćcie uwagę, że sześciu jest niepotwierdzonych – dodaje Słomiński. Z jego tłumaczeń wynika, że to nie błędy PZP zdecydowały o koszmarnym dla zawodników scenariuszu.
– Rozumiem, że pływacy są rozżaleni, ale nie dostaliby akredytacji i nie złożyli ślubowania, gdyby w systemie nie figurowali jako zawodnicy zgłoszeni do igrzysk. Ktoś tego nie dopilnował, albo otrzymał tę informację już po wylocie naszych sportowców do Japonii. (...) Co do dymisji decyzję podejmie zarząd. Nie jestem przyspawany do stołka – oświadczył Paweł Słomiński.
Kto ma rację? Tego zapewne nie dowiemy się w najbliższych dniach. Jeśli potwierdzą się zapowiedzi pływaków, sprawą zajmie się sąd i to on rozstrzygnie, kto i jaki popełnił błąd.
Więcej informacji na temat igrzysk olimpijskich w Tokio znajdziesz w naTemat. Jesteśmy #GotowiNaTokio.
Źródło: "Przegląd Sportowy"
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut