Nie da się ukryć, że w Polsce panuje kult macierzyństwa. Z tego powodu mało kto jest w stanie przyznać się znajomym czy rodzinie, że żałuje decyzji o powiększeniu rodziny. Tymczasem najnowsze badania dr. Konrada Piotrowskiego z SWPS pokazały, że takich osób w Polsce nie brakuje. W niektórych grupach społecznych posiadania dzieci żałuje ponad 20 proc. osób.
Dziennikarka, najczęściej piszę o trendach, mediach i kobietach. Czasem bawię się w poważne dziennikarstwo, czasem pajacuję. Można się pomylić.
W badaniu dr. Piotrowskiego wzięło udział 1175 rodziców w wieku od 18 do 40 lat i 1280 rodziców, którzy nie przekroczyli jeszcze czterdziestki. W reprezentatywnej grupie prawie 2500 osób posiadania dzieci żałowało aż 13 proc.
Chociaż co ósmy polski rodzic żałuje, że zdecydował się na powiększenie rodziny, badania prowadzone pod kierunkiem kierownika Centrum Badań nad Rozwojem Osobowości na Uniwersytecie SWPS w Poznaniu pokazały szereg zależności.
Co ciekawe, częściej decyzji o zostaniu rodzicami żałowali badani ze starszej grupy (do 40. roku życia). Wśród rodziców do lat 30. ponownie na dziecko nie zdecydowałoby się 10,7 proc. ankietowanych.
Polacy częściej niż Niemcy żałują, że mają dzieci
To dość wysokie wyniki, zważywszy, że w podobnym badaniu z 2013 roku przeprowadzanym na amerykańskich rodzicach do lat 45 odsetek osób żałujących, że mają dzieci wynosił 8 proc., taki sam wynik dało badanie niemieckich rodziców z 2016 roku.
Dr Konrad Piotrowski, który w swojej pracy naukowej zajmuje się przede wszystkim badaniami nad rodzicielstwem i perfekcjonizmem, jako pierwszy na świeci tak szeroko zbadał czynniki, które mogły wpłynąć na fakt żałowania, że ma się dzieci. Bardzo ważną kwestią okazały się finanse.
- Tam, gdzie rodzice deklarowali dobrą sytuację finansową, posiadania dzieci żałowało około 10-13 proc. badanych. Natomiast w grupie rodziców, którzy twierdzili, że mają trudną sytuację finansową, albo u których ta sytuacja nagle się pogorszyła, odsetek ten wyniósł 23 proc. - mówił dr Piotrowski w rozmowie z Focus.pl.
Znacznie ważniejsze niż sytuacja ekonomiczna rodziny okazuje się jednak dzieciństwo rodzica. Wśród osób, które były zaniedbywane przez własnych rodziców w dzieciństwie lub też nad którymi znęcano się psychicznie lub fizycznie, posiadania własnego potomstwa żałowało aż 30 proc. Polek i Polaków.
Tę zależność dr Konrad Piotrowski w rozmowie z Focus.pl wyjaśnia następująco: "Długotrwały stres, jakiego dzieci doświadczają w swoim środowisku domowym, odciska piętno na ich rozwoju. Wpływa na to, jak w dorosłości radzą sobie ze stresem, jak wrażliwi są na ocenę społeczną, jaki jest poziom ich zdrowia psychicznego".
Trzecim ważnym czynnikiem okazał się tu fakt, czy rodzice pozostają w związku. Single żałowali posiadania dzieci znacznie częściej niż pozostali badani rodzice.
Badacz z Uniwersytetu SWPS zaznacza, że medialny przekaz na temat rodzicielstwa jest w Polsce często zakłamywany i przedstawia wyłącznie pozytywne aspekty posiadania potomstwa. O zjawiskach takich jak na przykład wypalenie rodzicielskie w Polsce właściwie się nie mówi.
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut