Herosi, a nie sportowcy. Polska wielu takich reprezentantów na igrzyskach nie miała
Krzysztof Gaweł
23 lipca 2021, 07:27·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 23 lipca 2021, 07:27
Halina Konopacka, Janusz Kusociński, Stanisława Walasiewicz, Elżbieta Krzesińska, Józef Szmidt, Jerzy Pawłowski i Władysław Kozakiewicz. To siódemka wybitnych polskich olimpijczyków, których historie życia mogłyby śmiało posłużyć za scenariusz filmowy. Przypominamy naszych herosów, których sukcesami żyła cała Polska. Poznajcie historie zbyt długiego warkocza, szpiega CIA, człowieka który uciszył Moskwę czy polskiego złota wywiezionego w czasie wojny.
Reklama.
Halina Konopacka
Pierwsza nasza złota medalistka olimpijska w historii (Amsterdam 1928). W czasie drugiej wojny światowej służyła krajowi, we wrześniu 1939 roku towarzyszyła mężowi Ignacemu Matuszewskiemu przy akcji ewakuacji złota Banku Polskiego. Była kierowcą jednej z ciężarówek na trasie przez Rumunię nad Morze Czarne i dalej do Francji. Po wojnie wyemigrowała do USA.
Janusz Kusociński
"Kusy" na igrzyskach olimpijskich w Los Angeles w 1932 roku wygrał bieg na 10 000 metrów, po zakończeniu kariery pracował jako nauczyciel wychowania fizycznego, trener, dziennikarz. W trakcie okupacji działał w podziemiu. Aresztowany przez Niemców, przesłuchiwany i torturowany na Pawiaku, został rozstrzelany w pobliżu Palmir, w Puszczy Kampinoskiej w czerwcu 1940 roku.
Stanisława Walasiewicz
Obok Janusza Kusocińskiego największa postać polskiego sportu okresu międzywojnia. Mistrzyni olimpijska z Los Angeles, wielokrotna rekordzistka świata. Zginęła 4 grudnia 1980 roku w czasie napadu na sklep, została postrzelona przez napastnika. Ciało zostało poddane sekcji zwłok. Okazało się, że w rzeczywistości sportsmenka była osobą interpłciową, to znaczy posiadała żeńskie i męskie narządy płciowe.
Elżbieta Krzesińska
Mistrzyni i wicemistrzyni olimpijska, rekordzistka świata w skoku w dal. Podczas debiutu olimpijskiego w Helsinkach w 1952 roku, mimo znakomitego skoku, sędziowie sklasyfikowali ją dopiero na 12. miejscu. Przyczyną degradacji polskiej zawodniczki był jej długi warkocz, który przy lądowaniu pierwszy dotknął piasku i zostawiał na nim długi na około 60 cm ślad. Tak straciła medal. Powetowała sobie cztery lata później, zdobywając złoto.
Józef Szmidt
Urodził się na terenie dzisiejszego Bytomia w 1935 roku, czyli zarazem ówczesnych Niemiec i w niemieckiej rodzinie jako Josef Schmidt. Po wojnie rodzina została na terenie Polski i musiała nauczyć się języka polskiego. Szmidt to jeden z najwybitniejszych polskich lekkoatletów, złoty medalista olimpijski z Rzymu (1960) oraz Tokio (1964), bohater powojennej Polski. I Niemiec z pochodzenia.
Jerzy Pawłowski
Pięciokrotny medalista igrzysk olimpijskich, szpieg i... malarz. Tak, dobrze przeczytaliście. W Meksyku, Melbourne, Rzymie i Tokio zdobywał medale każdego koloru. A poza planszą wybitny szermierz był od 1964 roku agentem wywiadu CIA. Zwerbowany podczas pobytu w USA, aresztowany w 1975 roku w Polsce. Po wyjściu z więzienia zajął się malarstwem i napisał dwie książki.
Władysław Kozakiewicz
Mistrz olimpijski z Moskwy, który zawsze będzie pamiętany z gestu pokazanego radzieckiej publiczności podczas zwycięskiego skoku w konkursie skoku o tyczce. Pokazał "wała" Rosjanom dwa razy, a gest stał się powszechnie rozpoznawanym symbolem sprzeciwu wobec radzieckiego imperializmu w czasach PRL.
Więcej informacji na temat igrzysk olimpijskich w Tokio znajdziesz w naTemat. Jesteśmy #GotowiNaTokio.
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut