Marszałek Elżbieta Witek tłumaczyła w Sejmie, że decyzję o reasumpcji głosowania podjęła po zasięgnięciu opinii pięciu prawników. Do tej pory nie chciała ujawnić ich nazwisk, ale w poniedziałek zrobiła to na antenie TVP. Okazało się, że podejmując decyzję o unieważnieniu przegranego przez PiS głosowania ws. ustawy anty–TVN, Witek sięgnęła po ekspertyzy z 2018 roku dotyczące zupełnie innej sprawy.
– Zapoznałam się z pięcioma pisemnymi opiniami, wprawdzie sporządzonymi w 2018 r. przy podobnej okoliczności, czyli reasumpcji głosowania. Chodziło o uchylenie immunitetu panu posłowi Gawłowskiemu (...). To są zewnętrzne opinie zamówione przez Małgorzatę Kidawę-Błońską i Sławomira Neumanna i dwie opinie jeszcze sporządzone w tamtym czasie przez Biuro Analiz Sejmowych – mówiła na antenach TVP Elżbieta Witek.
Marszałek Sejmu odniosła się do sprawy w "Gościu Wiadomości" oraz częściowo w TVP Info. Pokazywała do kamery wspomniane dokumenty, które na wniosek polityków opozycji zostały przygotowane przez prof. Sławomira Patyrę, prof. Ryszarda Piotrowskiego i prof. Sabinę Grabowską. Problem w tym, że w ogóle nie dotyczyły ostatnich wydarzeń na sali plenarnej.
Witek nie odpuszczała i dalej broniła swojej decyzji o reasumpcji głosowania. Jej zdaniem w czasie ostatniego posiedzenia nie wydarzyło się nic, co było sprzeczne z regulaminem izby niższej. – Dotrzymałam wszelkich ustaleń zawartych w regulaminie – przekonywała.
Reasumpcja głosowania w Sejmie
Tłumaczenia Witek to efekt jej decyzji na posiedzeniu Sejmu 11 sierpnia. Początkowo opozycji udało się przegłosować wniosek o odroczenie posiedzenia. Wydawało się, że projekt "lex TVN" będzie musiał poczekać do września, ale marszałek Witek przeprowadziła reasumpcję głosowania, która zdaniem opozycji, była nielegalna. Tym razem wniosek o odroczenie posiedzenia przepadł m.in. dzięki głosowi Pawła Kukiza.
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut