Reklama.
Trybunał Konstytucyjny zajął się we wtorek wnioskiem premiera Mateusza Morawieckiego o zbadanie czy zgodnie z konstytucją prawo unijne powinno mieć pierwszeństwo względem prawa krajowego. Jednak po ponownym złożeniu wniosku przez RPO o wyłączenie ze składu sędziowskiego Stanisława Piotrowicza, Trybunał zarządził przerwę na jego rozpatrzenie, która potrwa do 22 września.
Na tym kończymy dziś relację na żywo z posiedzenia TK, przypomnijmy – kolejna rozprawa 22 września.
Wniosek, który był powodem odroczenia rozprawy, ponownie dotyczył wyłączenia z udziału w niej sędziego Stanisława Piotrowicza.
Julia Przyłębska: Wniosek został złożony zgodnie z wymaganymi zasadami formalnymi. W związku z tym Trybunał Konstytucyjny go rozpatrzy. Zarządzam przerwę w rozprawie do 22 września.
Trybunał wznowił obrady po przerwie.
Prof. Wojciech Sadurski zwraca uwagę, że wnioski o wyłączenie czworga sędziów zostały oddalone, a decyzja nie została nawet wnioskodawcom prawidłowo dostarczona:
W przerwie rozprawy – ciekawostka: Mateusz Morawiecki w książce, której jest współautorem, lata temu pisał, że prawo unijne ma prymat nad prawem krajowym. Piszemy o tym tutaj: Czytaj więcej
Trybunał rozpozna nowy wniosek, złożony przez obecnych na rozprawie przedstawicieli z biura Rzecznika Praw Obywatelskich. Julia Przyłębska zapowiedziała przerwę do godziny 13.00.
Przypomnijmy, że Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej zajmował się już wcześniej wnioskiem premiera. 13 lipca TK wysłuchał stron postępowania. Przedstawiciele prezydenta, Sejmu i Prokuratora Generalnego poparli stanowisko szefa rządu. Przeciwnego zdania był ówczesny Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Działanie rządzących określił wtedy jako "igranie z ogniem", którego stawką może być nawet wyprowadzenie Polski z Unii. Kolejny termin rozprawy Julia Przyłębska ustaliła na 15 lipca, jednak Trybunał zmienił zdanie. Rozprawę najpierw przełożono na 3 sierpnia, potem zaś na 31 sierpnia. Premier złożył wniosek po wyroku TSUE odnoszącym się do możliwości kontroli przez sądy prawidłowości procesu powołania sędziego. Jak informował wówczas rzecznik premiera Piotr Müller, wniosek dotyczy kompleksowego rozstrzygnięcia kwestii kolizji norm prawa europejskiego z konstytucją oraz potwierdzenia dotychczasowego orzecznictwa w tym zakresie.
Początek rozprawy został przesunięty na godzinę 12.15
Początek obrad ws. oceny zgodności z Konstytucją RP wybranych przepisów Traktatu o Unii Europejskiej zapowiedziano na godzinę 12.00.