31 sierpnia Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej ma zająć się wnioskiem Mateusza Morawieckiego w sprawie wyższości prawa unijnego nad krajowym. Zarzuty szefa rządu sprowadzają się między innymi do pytania o zgodność zasady pierwszeństwa prawa UE z konstytucją. Jak się okazuje, wątpliwości premiera w tej sprawie mogłaby rozstrzygnąć książka, której on sam jest współautorem.
Przypomnijmy, że wniosek premiera Mateusza Morawieckiego został sformułowany po wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z początku marca odnoszącym się do możliwości kontroli przez sądy prawidłowości procesu powołania sędziego.
Jak informował wówczas rzecznik rządu Piotr Müller, wniosek dotyczy kompleksowego rozstrzygnięcia kwestii kolizji norm prawa europejskiego z konstytucją oraz potwierdzenia dotychczasowego orzecznictwa w tym zakresie.
Szef rządu zwrócił się o zbadanie zgodności z konstytucją dokładnie trzech przepisów Traktatu o Unii Europejskiej, jednak jego zarzuty sprowadzają się przede wszystkim do pytania o zgodność z konstytucją zasady pierwszeństwa prawa Unii Europejskiej oraz zasady lojalnej współpracy Unii i państw członkowskich.
Jak się okazuje, wątpliwości w tej sprawie mogłaby rozstrzygnąć między innymi książka "Prawo europejskie", którą napisał Frank Emmert wraz z obecnym szefem rządu Mateuszem Morawieckim. Odpowiedni fragment publikacji przypomniał we wtorek na Twitterze radca prawny w biurze RPO Mirosław Wróblewski.
Zamieszczona w książce grafika zdaje się wyjaśniać sprawę jasno, ale niektórzy internauci z przekąsem podkreślili, że publikacja została wydana w 1999 roku, a premier mógł zapomnieć o tym, co sam pisał. "Ło matko! Toż to 20 lat temu pisał. Przez te dwie dekady mogło mu się zapomnieć jak to działa" – skomentowano.
"Zgodnie z hierarchią systemów prawnych określoną w konstytucji RP i w związku z praktyką funkcjonowania acquis communautaire w strukturze prawnej państw członkowskich można założyć, że bezpośrednie stosowanie w Polsce norm prawa wspólnotowego po jej przystąpieniu do Unii Europejskiej nie powinno stanowić problemu" – pisał Mateusz Morawiecki 20 lat temu.
Przypomnijmy, że TK zajmuje się wnioskiem premiera w pełnym w składzie. Kluczową rozprawę opisujemy w specjalnej relacji na żywo.
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut