Nowe odkrycie naukowców UW może pomóc w opracowaniu skutecznego leku na COVID-19.
Nowe odkrycie naukowców UW może pomóc w opracowaniu skutecznego leku na COVID-19. Fot. MAREK BEREZOWSKI / REPORTER
Reklama.
Naukowcy od wielu miesięcy próbują znaleźć substancję mogącą zakłócić ekspresję materiału genetycznego wirusa SARS-CoV-2. Na tej podstawie można byłoby opracować skuteczny lek przeciwko COVID-19.
Zespół z Uniwersytetu Warszawskiego, kierowany przez prof. Jacka Jemielitego i dr hab. Joannę Kowalską, sprawdza, jak można zatrzymać aktywność enzymu wirusa SARS-CoV-2 o nazwie metylotransferaza nsp14. To dzięki niej wirus może się swobodnie namnażać i atakować kolejne komórki gospodarza.

Szansa w walce z COVID-19

Badacze opracowali metodę przesiewową opartą na fluorescencji. Dzięki niej wyselekcjonowali 83 związki zdolne do hamowania działania wcześniej wspomnianego enzymu. Obserwowali też, jak wpływają one na ludzki odpowiednik metylotransferazy nsp14. Pirydostatyna była związkiem, który najskuteczniej zwalczał wirusa i – co ważne – nie był toksyczny dla zdrowych komórek ludzkich.
Naukowcy akademiccy współpracowali z laboratorium wirusologicznym z Rega Institute for Medical Research Laboratory of Virology and Chemotherapy. Wyniki ich badań mogą znacznie pomóc w stworzeniu skutecznych leków przeciwko COVID-19. Jako, że nie są chronione patentem, inne instytucje też będą mogły przeprowadzać badania na podstawie wcześniej wyselekcjonowanych związków .
Szczepionki przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 to olbrzymi krok na drodze do pokonania pandemii. Zanim to jednak nastąpi mogą minąć lata, zwłaszcza jeśli istotnie nie przyspieszy tempa szczepień. Nadal brakuje skutecznych metod leczenia osób, które już zachorowały na COVID-19. Nasze odkrycie to ważny, lecz dopiero pierwszy krok na kosztownej i długotrwałej drodze prowadzącej do skutecznej terapii przeciwwirusowej – stwierdził prof. Jacek Jemielity z CeNT UW.