
Twarze Młodzieżowego Strajku Klimatycznego
Młodzieżowy Strajk Klimatyczny to przede wszystkim ludzie, którzy stoją za promowaniem tej idei. Porozmawialiśmy z przedstawicielami MSK – Lucy Kudłą z oddziału warszawskiego oraz Szmo Kacprzakiem z Wrocławia.Razem po lepszy świat
Marsze strajkującej młodzieży zaplanowane są w 21 polskich miastach. 24 września w godzinach porannych tysiące młodych ludzi wyjdą na ulice, aby “wspólnie walczyć o sprawiedliwą przyszłość”.W Warszawie spotykamy się o 11.00 przy Placu Teatralnym. Potem przejdziemy Krakowskim Przedmieściem z wizytą u prezydenta Andrzeja Dudy, następnie ulicą Świętokrzyską i Marszałkowską na Plac Bankowy, aby tam z kolei odwiedzić prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego.
A wszystko przez Gretę Thunberg
Młodzieżowy Strajk Klimatyczny to ruch międzynarodowy uczniów i studentów, którzy w czasie zajęć szkolnych protestują przeciw bierności polityków wobec globalnego ocieplenia i wywołanych przez człowieka zmian klimatu. Globalny ruch Fridays for Future został zainspirowany strajkami Grety Thunberg, która w sierpniu 2018 rozpoczęła protest pod budynkiem szwedzkiego parlamentu, chcąc tym zwrócić uwagę na zmiany klimatu wynikające z działalności człowieka. Pierwszy strajk odbył się w Polsce w 2019 roku.Młodzieżowe Strajki Klimatyczne zawsze są organizowane w porozumieniu ze społecznością międzynarodową Fridays for Future. Daty są wybierane w głosowaniach na długo przed mobilizacją. Tak, żeby był efekt fali. W zeszłym roku poszło to słabiej, bo w poszczególnych krajach obowiązywało wiele obostrzeń. Ale w roku 2019 pod szyldem Fridays for Future strajki odbyły się w ponad 150 krajach oraz 3500 miastach.
– Nawet nie wiem, który raz biorę udział strajku klimatycznym. W samym MSK działam od dwóch lat, więc nie jest to dla mnie nowość. Jednak za każdym razem czuję podekscytowanie – wyznaje Lucy.
"Wspólne działanie lub wspólne wymieranie"
Młodzi aktywiści nie dają wyboru – "Wspólne działanie lub wspólne wymieranie"– tak brzmi hasło tegorocznego Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.Takie mamy czasy. Ludzie przywykli, że można wszystko podważyć i nie brać na poważnie. Do każdej teorii czy badania znajdzie się badanie alternatywne, na którym można poprzeć swoje poglądy. Tak jak mówił prof. Szymon Malinowski w filmie “Można panikować” – Ludzie nie mają wiedzy, tylko poglądy i bardzo kurczowo się ich trzymają.
A co ze szkołą?
Strajki klimatyczne na całym świecie odbywają się w piątki. Tego dnia uczniowie zamiast iść na lekcje głoszą swoje postulaty na ulicach i wymachując kolorowymi banerami.Postulaty Młodzieżowego Strajku Klimatycznego
1. Żądamy prowadzenia polityki klimatycznej w oparciu o aktualne stanowisko nauki wyrażone w najnowszych raportach Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) powołanego przez ONZ. Oczekujemy, że sugerowane przez środowisko naukowe rozwiązania będą wdrażane niezwłocznie we współpracy międzynarodowej.Jednocześnie edukację klimatyczną w pełnym zakresie swoich kompetencji powinny zapewniać samorządy lokalne.
Wzywamy do priorytetyzacji tematu katastrofy klimatycznej w przekazie medialnym oraz posługiwania się językiem odzwierciedlającym wagę problemu.
Ustawa ta musi być stworzona przy aprobacie środowiska naukowego, maksymalnej transparentności i przy szerokich konsultacjach społecznych.
Wymagamy by respektowano prawa i potrzeby wszystkich których dotkną skutki transformacji, szczególnie osób zatrudnionych w sektorach energetyki, rolnictwa, przemysłu i transportu.