Jan Furtok w latach 80. i 90. był dla piłkarskich kibiców postacią szczególną. Reprezentant Polski, który przebojem rozkochał w sobie Śląsk, a następnie zachwycał grą w lidze niemieckiej. Teraz legenda GKS Katowice cierpi na nieuleczalną chorobę. Alzheimer zupełnie zmienił życie legendarnego snajpera.
Dziennikarz sportowy. Lubię papier, również ten wirtualny. Najbliżej mi do siatkówki oraz piłki nożnej. W dziennikarstwie najbardziej lubię to, że codziennie możesz na nowo pytać. Zarówno innych, jak i samego siebie.
Piłkarskie środowisko poruszyła historia, którą na łamach WP/SportoweFakty opisał Mateusz Skwierawski. Ukazała bowiem obraz wielkiego piłkarza, który dzisiaj jest już zupełnie innym człowiekiem. A wszystko za sprawą postępującej choroby Alzheimera.
Jan Furtok to były piłkarz, prawdziwa legenda GKS Katowice. W stolicy Śląska się urodził, to tu zaczął swoją młodzieżową ścieżkę, jeszcze w katowickim Górniku. Błyskawicznie jednak przeniósł się do Gieksy, gdzie w latach 1979-88 i 1995-98 rozegrał łącznie ponad dwieście spotkań.
- Dwa lata temu było inaczej. [...] Nawet rok temu było lepiej. Chodził jeszcze do spożywczego koło nas, na grzyby. Później zaczęłam zamykać drzwi, klucze od auta też schowałam. Krzyczał wtedy, że umie jeździć, ale lekarz zapytał mnie wprost: chce mieć pani męża na sumieniu? [...] W tej chwili choroba postępuje, samego go nigdzie nie puszczę. Nie wiedziałby, gdzie jest - przyznaje żona byłego piłkarza, Anna Furtok.
Mężem zajmuje się właściwie całą dobę. Opowieść o obecnej sytuacji piłkarza, który dla niemieckich drużyn rozegrał przeszło kolejnych dwieście spotkań (Hamburger SV i Eintracht Frankfurt), spotkała się ze sporym odzewem. Głos w sprawie zabrał m.in. nowy prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, Cezary Kulesza.
Furtok w barwach reprezentacji Polski rozegrał 36 meczów, strzelając dziesięć goli. Po zakończeniu kariery piłkarza był m.in. prezesem GKS Katowice, był również wielokrotnie wybierany jako wyjątkowa postać śląskiej piłki. Doczekał się także swojego muralu w Katowicach.
Los niestety nie wybiera. Alzheimer to choroba, na którą na całym świecie cierpi 50 milionów ludzi. Jest to schorzenie związane z obniżoną sprawnością umysłową, mającą bardzo często związek z wiekiem. Określana jest jako przedstarczy zanik mózgu, powodująca ogólne otępienie.
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut