Sara Lipska – nowoczesna artystka i kreatorka mody. Żadnemu z polskich projektantów nie udało się tak podbić Paryża

Sara Lipska, Szkoła Sztuk Pięknych (?), ok. 1904
Sara Lipska, Szkoła Sztuk Pięknych (?), ok. 1904 kolekcja prywatna
Sara Lipska powinna być ikoną polskiej sztuki użytkowej i gwiazdą nowoczesnej mody. Polecam Wam wystawę Sary Lipskiej. Został już ostatni weekend, żeby zobaczyć twórczość tej wspaniałej, międzynarodowej artystki, która urodziła się w polskiej Mławie. Zapraszam do warszawskiej Królikarni.

Sara Lipska (1882-1973) tworzyła dekoracje i kostiumy do baletów Diagilewa. Zaprojektowała wnętrza apartamentu Antoniego Cierplikowskiego w Paryżu i witryny sklepu Heleny Rubinstein przy paryskiej Fabourg Saint Honore. Dla Rubinstein stworzyła również flakony perfum. Projektowała tkaniny i hafty, a także użytkowe płaszcze, bluzki i sukienki.

Czytaj również: Legenda małej czarnej. Zobaczcie z nami wystawę „Little Black Dress” w SavannahLipska i Dunikowski
Lipska pochodziła z bogatej żydowskiej rodziny z Mławy. W latach 1904-1907 studiowała rzeźbę w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych, tu poznała profesora Xawerego Dunikowskiego – słynnego polskiego rzeźbiarza, z którym była w długoletnim związku. Była również modelką i muzą dla wielu ikonicznych dzieł Dunikowskiego. Od początku swojej kariery projektowała kostiumy.Paryski sukces
W 1912 Sara Lipska wyjechała do Paryża, gdzie pracował dla wielkiego kreatora – Paula Poireta. Z czasem miała również butiki z własnymi projektami w Monte Carlo i na Polach Elizejskich. Do dziś, żadnemu z polskich projektantów nie udało się tak wiele osiągnąć w Paryżu. Sara Lipska zasługuje by być jedną z polskich ikon sztuki nowoczesnej.


Czytaj również: Prezentacja Gosi Baczyńskiej w Paryżu – oficjalna relacja!Antoine
Lipska przyjaźniła się z Antonim Cierplikowskim zwanym Antoine. Antoine urodził się w Sieradzu w 1884 roku, w 1901 wyjechał jednak do Paryż, gdzie stał się jednym z najsłynniejszych fryzjerów na świecie. Czesał Sarę Bernhardt, Josephine Baker, Édith Piaf, Brigitte Bardot. Sara Lipska, oprócz mieszkania, projektowała okładki czasopisma Cierplikowskiego – Antoine Document.Czytaj również: Tego nie można przegapić! Wystawa Maestro Valentino w Somerset House w Londynie

Sara Lipska pracowała głównie w Paryżu, gdzie jest dziś lepiej znana niż w Polsce. Tworzyła malarstwo, rzeźbę oraz sztukę użytkową. Należy uznać ją za jedną z najważniejszych polskich artystek XX wieku. Przypomniała o tym warszawska Królikarnia.

Został wam ostatni weekend!

www.krolikarnia.mnw.art.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...