To wielkie wyróżnienie dla Olgi Tokarczuk. Pisarka, eseistka, poetka, laureatka literackiej Nagrody Nobla otrzymała w piątek honorowe obywatelstwo stolicy Małopolski. Przewodniczący Rady Miasta Krakowa, Dominik Jaśkowiec, podkreślił, że Kraków "kocha kulturę i jej twórców".
Redaktorka, reporterka, koordynatorka działu show-biznes. Tematy tabu? Nie ma takich. Są tylko ludzie, którzy się boją. Szczera rozmowa potrafi otworzyć furtkę do najbardziej skrytych zakamarków świadomości i rozjaśnić umysł. Kocham kolorowych i uśmiechniętych ludzi, którzy chcą zmieniać szarą Polskę. Chcę być jedną z tych osób.
Przypomnijmy, że Olga Tokarczuk Tokarczuk otrzymała Nobla w 2019 roku (za 2018 rok) "za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją pokazuje przekraczanie granic jako formę życia". Jej literacka twórczość została przetłumaczona na ponad 40 języków. Ponadto jest laureatka m.in. międzynarodowej nagrody Bookera za powieść "Bieguni", nagrody im. Jana Michalskiego za "Księgi Jakubowe", dwukrotną laureatką literackiej nagrody Nike.
Nowa honorowa obywatelka stolicy Małopolski. To Olga Tokarczuk
– Jest człowiekiem słowa i używa go w słusznej sprawie – oznajmił uroczyście podczas sesji Rady Miasta, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, cytowany przez portal Dzieje.pl.
Gospodarz małopolskiej stolicy zaznaczył, że w swoich dziełach potępia grzechy cywilizacyjne, wskazuje na konieczność ratunku dla świata przez edukację społeczeństwa "angażując emocje odbiorców i domagając się zajęcia stanowiska".
"Olga Tokarczuk dzięki swojej twórczości staje się dziś kreatorką narodowej wyobraźni. Po latach wymuszonych przez sytuację historyczną przemilczeń służy regeneracji oraz uzupełnieniu luk w pamięci narodu. Podejmuje próbę opowiedzenia Polski na nowo" – powiedział prezydent Krakowa.
"Jej proza przyciąga dzisiaj czytelników na całym świecie nie tylko symboliczną wielowymiarowością, plastycznością opisu czy mistyczną aurą. Jej ogromną zasługą jest wielość nowych, innych perspektyw, służących do opisu zjawisk, zdawałoby się - doskonale znanych" – dodał.
"Przyjeżdżałam do Krakowa z zadziwieniem i zachwytem, że to miasto wciąż istnieje i trwa i pielęgnuje swoje tradycje" – przyznała literatka, która nie ukrywa, że ziściło się jej marzenie, ponieważ została autorką publikującą w Wydawnictwie Literackim.
Sama Tokarczuk, która pochodzi z Dolnego Śląska, dziękując oznajmiła: "Teraz moje serce jest podzielone na pół". Warto podkreślić, że po otrzymaniu Nobla przez pisarkę, na terenach poprzemysłowych Nowej Huty na zlecenie Majchrowskiego zasadzono ponad 25 tys. sadzonek, które w przyszłości staną się lasem, nazwany na cześć jej powieści "Prawiekiem".
Honorowe obywatelstwo Krakowa jest przyznawane od 1850 r. Poszczycić się nim mogą m.in. Margaret Thatcher, Czesław Miłosz, Ronald Reagan, Siergiej Kowalow, Stanisław Lem, Wisława Szymborska, Ryszard Kaczorowski, Sławomir Mrożek, Lech Wałęsa, Zbigniew Brzeziński, Jan Nowak-Jeziorański, kard. Stanisław Dziwisz, Władysław Bartoszewski, Krzysztof Penderecki i Ryszard Horowitz, Jerzy Buzek, prof. Antoni Dziatkowiak i Adam Macedoński.
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut