Premier Holandii Mark Rutte zapowiedział, że w przyszłym tygodniu wezwie Unię Europejską do wstrzymania wypłaty dla Polski z Krajowego Funduszu Odbudowy. Nasz kraj miał otrzymać 36 miliardów euro na odbudowę gospodarki po pandemii koronawirusa. Jednak po wyroku TK ws. prawa unijnego wypłata środków stoi pod znakiem zapytania.
W czwartek 7 października Trybunał Konstytucyjny zdecydował, że część przepisów Traktatu o UE jest niezgodna z polską Konstytucją
Orzeczenie TK wywołało wiele krytycznych komentarzy wśród europejskich polityków
Premier Holandii Mark Rutte będzie zabiegał o wstrzymanie wypłat dla Polski z KPO, co może sprawdzić do straty środków
Premier Holandii o KPO dla Polski
Po ogłoszeniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej europejscy politycy wyrazili duże zaniepokojenie. Minister spraw zagranicznych Luksemburga Jean Asselborn powiedział, że "rozwój sytuacji w Polsce jest bardzo niepokojący". – Musimy jasno powiedzieć, że polski rząd igra z ogniem – podkreślił polityk.
Z kolei w ocenie ministra do spraw europejskich Francji Clementa Beaune wyrok polskiego Trybunału Konstytucyjnego to "atak na Unię Europejską". – To jest bardzo poważne. De facto istnieje ryzyko wyjścia (Polski - przyp. red.) z Unii Europejskiej – stwierdził polityk w rozmowie z BFM TV. Jak dodał może mieć to wpływ na wypłacenie środków dla Polski z KPO.
Teraz dochodzi kolejny głos — holenderskiego szefa rządu Marka Rutte. Polityk wezwał Unię Europejską do podjęcia konkretnych działań wobec Polski poprzez wstrzymanie wypłat na realizację Krajowego Planu Odbudowy. Polska miała otrzymać 23 mld euro dotacji i 12,1 mld euro nisko oprocentowanych pożyczek.
Na wypłatę muszą się zgodzić wszystkie rządy krajów członkowskich. We wtorek większość holenderskich parlamentarzystów poparła wniosek wzywający Ruttego do zwrócenia się do Komisji i holenderskiego rządu o niewyrażenie zgody na wypłacenie Polsce 36 mld euro.
Sprzeciw Holandii wobec polskiego KPO może oznaczać pierwszy przypadkiem wstrzymania przez kwalifikowaną większość krajów unijnych wypłaty dla państwa członkowskiego, oskarżonego o łamanie praworządności.
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut