Jakie byłyby wyniki wyborów parlamentarnych, gdyby głosy oddali tylko najmłodsi wyborcy? Okazuje się, że zupełnie inne niż te, które znamy z sondaży uwzględniających pełen przedział wiekowy. Bo tym, co obecnie odróżnia młodych ludzi od pozostałych wyborców, jest zdecydowanie mniejsze poparcie dla partii rządzącej – PiS.
Wyborcy w wieku od 18 do 24 lat najczęściej opowiadają się za Polską 2050 Szymona Hołowni
Najmniejsze poparcie wśród młodych ma obecnie Prawo i Sprawiedliwość. Na partię Jarosława Kaczyńskiego chce głosować tylko 7,8 proc. młodych osób
CBOS postanowił sprawdzić, jak wyglądałby skład parlamentu, gdyby w 2021 roku decydowały o tym tylko osoby w wieku od 18 do 24 lat. Z przeprowadzonego badania wynika, że preferencje partyjne młodych wyborców są znacznie bardziej zróżnicowane i nie stanowią układu dwubiegunowego.
Biorąc pod uwagę średnie deklaracje z dziewięciu miesięcy 2021 roku można stwierdzić, że młodzi ludzie relatywnie najczęściej opowiadali się za Polską 2050 Szymona Hołowni (17,3 proc.), ale tylko nieco mniej zwolenników miała wśród nich Lewica (13,7 proc.) oraz Konfederacja WiN (14 proc.), a także Koalicja Obywatelska (13 proc).
Układ miejsc na podium, znany nam z tradycyjnych sondaży, został tu więc całkowicie zmieniony. Bo najgorzej ze wszystkich partii uwzględnionych w zestawieniu wypadło Prawo i Sprawiedliwość. Na partię Jarosława Kaczyńskiego chce bowiem głosować tylko 7,8 proc. wyborców w wieku od 18 do 24 lat.
Przypomnijmy, że ostatni sondaż – który uwzględniał osoby w różnym przedziale wiekowym – pokazał, że Zjednoczona Prawica wciąż plasuje się na pozycji lidera. Chęć oddania głosu na obóz rządzący deklaruje bowiem 35,4 proc. wyborców. Na drugim miejscu po raz kolejny znalazła się Koalicja Obywatelska z wynikiem 27,2 proc, a podium domknęła Polska 2050 z poparciem 9,5 proc. respondentów.
Mimo że młodzi najczęściej wybierali Polskę 2050, pracownia CBOS wskazała, że to Lewica oraz Konfederacja WiN są ugrupowaniami, które można określić jako ugrupowania młodych. "Średnie poparcie dla tych partii czy bloków partii jest w skali ośmiu miesięcy 2021 roku ponad trzykrotnie większe niż w grupie badanych powyżej 24 roku życia" – zacytował wyjaśnienia pracowni "Dziennik Gazeta Prawna".
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut