22 października 2020 roku Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej orzekł, że aborcja w przypadku ciężkich i nieodwracalnych zmian płodu jest "niezgodna z konstytucją". Prawie rok od tego wyroku zapytano Polki i Polaków, czy kobiety powinny mieć prawo do wykonania zabiegu aborcji. Aż 79 proc. ankietowanych wskazało, że tak.
W sondażu przeprowadzonym przez Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 zapytano ankietowanych o kwestię związaną z prawem do aborcji. Pytanie dotyczyło tego, jakie powinny być prawa kobiet w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.
Zdecydowana większość ankietowanych, bo aż 79 proc., wskazała odpowiedź: "kobiety powinny mieć prawo do wykonania zabiegu aborcji". Zaledwie 11 proc. badanych odpowiedziało, że kobiety nie powinny mieć prawa do wykonania zabiegu aborcji, natomiast 10 proc. respondentów wskazało odpowiedź "nie wiem/trudno powiedzieć".
Dodajmy, że sondaż został zrealizowany przez Kantar w dniach 12-13 października 2021 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1000 osób powyżej 18. roku życia.
Wyrok TK Julii Przyłębskiej ws. aborcji
Przypomnijmy, że 22 października ubiegłego roku Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej orzekł, iż aborcja w przypadku ciężkich i nieodwracalnych zmian płodu jest "niezgodna z konstytucją". 27 stycznia 2021 roku TK opublikował pisemne uzasadnienie orzeczenia.
Po opublikowaniu wyroku Polska stała się jednym z krajów, w których kobiety mają najbardziej ograniczone prawa do decydowania o swoim ciele i rozrodczości. Obecnie możliwe jest bowiem wykonanie aborcji tylko w dwóch przypadkach: w przypadku ciąży będącej skutkiem czynu zabronionego (gwałtu) i gdy zagraża ona życiu i zdrowiu matki.
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut