Resort klimatu i środowiska niedawno informował o projekcie ustawy zakładającej dopłaty do prądu dla najuboższych odbiorców energii elektrycznej. PAP dotarł do informacji, jaką kwotę rząd planuje przeznaczyć na pomoc dla najuboższych.
Jestem psycholożką, a obecnie również studentką kulturoznawstwa. Pisanie towarzyszyło mi od zawsze w różnych formach, ale dopiero kilka lat temu podjęłam decyzję, by związać się z nim zawodowo. Zajmowałam się copywritingiem, ale największą frajdę zawsze sprawiało mi pisanie o kulturze. Interesuje się głównie literaturą i kinem we wszystkich ich odmianach – nie lubię podziału na niskie i wysokie, tylko na dobre i złe. Mój gust obejmuje zarówno Bergmana, jak i kiczowate filmy klasy B. Po godzinach piszę artykuły naukowe o horrorach, które czasem nawet ktoś czyta.
Napisz do mnie:
maja.mikolajczyk@natemat.pl
Projekt, o którym poinformował resort klimatu i środowiska ma być zaprezentowany w najbliższych dniach. Polskiej Agencji Prasowej udało się już jednak dotrzeć do wiarygodnego źródła w rządzie, które przekazało, a jak dużym wsparciu jest mowa.
Jak podaje informator PAP, w 2022 roku rząd PiS na dopłaty do prądu dla najuboższych ma przeznaczyć około 1,5 mld złotych.
– Nowym dodatkiem energetycznym chcemy objąć gospodarstwa domowe najbardziej wrażliwe (na ubóstwo energetyczne – przyp PAP), których miesięczne dochody nie przekraczają 1563 zł w gospodarstwie jednoosobowym oraz 1115 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym – mówi źródło Polskiej Agencji Prasowej.
Kto ma być objęty dodatkowym wsparciem? Ze źródeł PAP wynika, że m.in. emeryci ze świadczeniami poniżej minimalnej emerytury oraz emeryci i renciści ze świadczeniem równym najniższej emeryturze.
Ponadto, rząd ma wspomóc także osoby samotnie zamieszkujące domy jednorodzinne w małych miejscowościach i wsiach, korzystające z pomocy społecznej oraz zasiłków. Na wsparcie mogą też liczyć rodziny wielodzietne w trudniejszych sytuacjach finansowych.
Źródło PAP przekazało także, że pomoc będzie miała również charakter niefinansowy. Zakłada ona zakaz wstrzymania dostaw energii elektrycznej osobom mającym zaległości w opłaceniu rachunków za prąd w okresie od 1 listopada do 31 marca oraz w soboty i w dni uznane ustawowo za wolne od pracy.
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut