Prof. Flisiak o sondażu dla naTemat ws. obowiązku szczepień: Wyniki trochę mnie zaskakują
redakcja naTemat
15 października 2021, 10:02·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 15 października 2021, 10:02
Kolejki do punktów szczepień zostały jedynie mglistym wspomnieniem. Obecnie zainteresowanie szczepieniami spadło tak bardzo, że ponownie wraca temat obowiązku szczepień. W sondażu przeprowadzonym dla naTemat możemy poznać odpowiedź, które grupy najchętniej przystałyby na taki obowiązek oraz jaki jest ogólnie stosunek Polaków do takich zmian. O komentarz do sondażu poprosiliśmy prof. Roberta Flisiaka.
Reklama.
W związku z nagłym wzrostem zakażeń koronawirusem jak bumerang powraca temat wprowadzenia obowiązkowych szczepień przeciwko COVID-19. W sondażu przeprowadzonym dla naTemat znajdujemy odpowiedź na to, jak Polacy oceniają ten pomysł.
Na pytanie o to, czy rząd powinien wprowadzić obowiązek szczepienia się, odpowiedzi "tak" udzieliło 33,8 proc. respondentów, co jest wynikiem zdecydowanie niższym od odpowiedzi "nie", którą wybrało 47,3 proc. badanych. 18,9 proc. ludzi nie miało w tym temacie zdania.
Najchętniej poparcie dla obowiązkowych szczepień zadeklarowały osoby powyżej 50 lat. W grupie z przedziału wiekowego od 35 do 49 roku życia odpowiedź "tak" dla obowiązku szczepień wybrało 32,1 proc. Najmniej przekonani do pomysłu obowiązkowych szczepień okazali się młodzi.
"Zaskoczyło mnie, że prawie 1/4 młodych ludzi opowiada się za obowiązkiem szczepień"
O komentarz do tych danych poprosiliśmy prof. Roberta Flisiaka. – Wyniki sondażu trochę mnie zaskakują – mówi w rozmowie z naTemat prof. Robert Flisiak. I dodaje, że widać w nich, że "większość jest przeciwna przymusowi szczepień", ale – jak mówi – spodziewał się, że "proporcje będą silniej zaznaczone, że dominacja przeciwników szczepień będzie wyraźniejsza".
– Co ciekawe, nie widać specjalnego zróżnicowania w zależności od płci, wieku, zamieszkania, wykształcenia i wynagrodzenia. Jedyne grupy, w których większość opowiada się za przymusem szczepień, to osoby powyżej 50 roku życia i te z najwyższym wynagrodzeniem – zaznacza.
Co jest tego powodem? Prof. Robert Flisiak zwraca uwagę, że wyjaśnieniem "zapewne w pierwszym przypadku jest świadomość cięższego przebiegu choroby w wieku starszym, a w drugim przypadku fakt, że w grupie najlepiej zarabiającej są przedsiębiorcy i kadra kierownicza, świadoma strat wynikających z wysokiej chorobowości pracowniczej".
– Zaskoczyło mnie, że prawie 1/4 młodych ludzi opowiada się za obowiązkiem szczepień. Spodziewałem się w tej grupie znacznie niższego poziomu akceptacji dla takiego działania. Ciekawe, jak wyglądałyby wyniki, gdyby pytanie dotyczyło obowiązku szczepienia określonych grup zawodowych, na przykład pracowników medycznych – dodał.
Obecnie w Polsce w pełni zaszczepionych jest niespełna 20 mln Polaków (19 651 359 osób). Ostatniej doby (stan na 14.10) zaszczepiło się 5987 osób.