Andrzej Duda chce zmniejszyć luki w przepisach dotyczących zakazu handlu w niedzielę. Kancelaria Prezydenta poinformowała, że podpisał on we wtorek nowelizację ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Co to oznacza w praktyce?
Od 2021 roku dziennikarka w naTemat. Wcześniej związana byłam z mediami lokalnymi na Pomorzu: w tym z "Głosem Koszalińskim". Lubię obserwować i analizować – z otwartością, empatią i bez uprzedzeń. Poza ekologią, szczególnie bliskie memu sercu są tematy podróżnicze, społeczne (związane przy tym z kulturą i psychologią) oraz społeczno-polityczne. Jeżeli mam możliwość, chętnie nawiązuję również do muzyki i piłki nożnej, bo to moje dwie największe pasje".
Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni była wprowadzona w 2018 roku. Z czasem była coraz bardziej uszczelniana. Od 2020 roku sklepy mogą być otwarte tylko w siedem niedziel w roku. Zakaz nie obejmuje jednak m.in. poczt, cukierni, kwiaciarni, kawiarni, kiosków z prasą i stacji paliw.
Duda chce uszczelnienia zakazu handlu w niedzielę
Teraz Prezydent Andrzej Duda przychylił się do opinii autorów nowelizacji ustawy dotyczącej ograniczenia handlu w niedziele i święta. Chcieli oni ukrócić sytuacje, w których sklepy były otwierane w niehandlowe niedziele, ponieważ działały wtedy jako placówki pocztowe.
"Celem ustawy z dnia 14 października 2021 r. o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni jest wyeliminowanie nieprawidłowego stosowania zawartych w ustawie wyłączeń pozwalających na prowadzenie handlu i wykonywanie czynności związanych z handlem w niedzielę i święta" – stwierdziła w swoim oświadczeniu Kancelaria Prezydenta.
Nowe przepisy zawarte w nowelizacji ustawy podpisanej przez Dudę zaczną funkcjonować najprawdopodobniej od lutego 2022 roku.
Ograniczenie handlu a działanie placówek
Czy podpisanie nowelizacji ustawy oznacza, że sklepy-placówki pocztowe będą mogły działać w niehandlowe niedziele tak jak dotychczas? Owszem, jednak tylko w sytuacji, jeśli usługi pocztowe będą przynosić ponad 40 proc. ich miesięcznych zysków.
Taki próg dotyczy nowego terminu w kontekście ustawy o ograniczeniu handlu, czyli "przeważającej działalności", którą nowe placówki handlowe będą musiały podać we wniosku o wpisanie do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki.
Poza ograniczeniami, pojawi się kilka nowych wyłączeń z zakazu handlu. Sklepy, w których są sprzedawane maszyny rolnicze i części do nich, będą mogły działać dodatkowo we wszystkie niedziele od 1 czerwca do 30 września. Otwarte będą też placówki sprzedające produkty pochodzenia rolniczego, takie jak np. zboże.
Z kolei przedsiębiorcy prowadzący handel tylko we własnym imieniu i na swój rachunek będą mogli w niehandlowe niedziele korzystać z nieodpłatnej pomocy członków swojej rodziny, jeśli nie są oni zatrudnieni w ich placówkach.
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut