Gdzie na świecie panuje największy dobrobyt, co sprawia, że można o nim w danym kraju w ogóle mówić i gdzie żyje się najtrudniej? Na te wszystkie pytanie odpowiada najnowszy Wskaźnik Dobrobytu przygotowany przez Legatum Institute. Polska nie radzi sobie w nim najlepiej, za to wynikami kusi Skandynawia.
Gdzie na świecie w trudnych czasach wszechobecnego kryzysu panuje największy dobrobyt? Choć wciąż uchodzimy za europejską "zieloną wyspę", na pewno nie w Polsce. Według najnowszego Wskaźnika Dobrobytu przygotowanego przez Legatum Institute, nasz kraj znajduje się na 32. miejscu. Najlepiej wypadamy jeżeli chodzi o bezpieczeństwo. Pod tym względem sklasyfikowano Polskę na 25. miejscu na 144 kraje. Niestety zarządzanie krajem i nasz system edukacji zasługują tylko na 38. lokatę. Gospodarkę mamy 52. na świecie.
Patrząc na mapę dobrobytu opracowaną przez Legatum Institute, gdzieś na Odrze zaczyna się jednak druga światowa liga. W pierwszej spośród nowych członków Unii Europejskiej mieszczą się tylko sklasyfikowane na 24. i 28. miejscu Słowenia i Czechy. Obydwa kraje swoją wysoką pozycję zawdzięczają przede wszystkim świetnej edukacji. Słoweński system oświaty zajmuje 9. miejsce na świecie, a czeski 22. Nasi sąsiedzi z południa byliby w rankingu jeszcze wyżej, gdyby nie ich problemu z wolnością osobistą, w rankingu której znajdują się dopiero w piątej dziesiątce.
Lepszy kryzys europejski...
Wyjątkowo mocno najnowszy ranking zabolał Amerykanów, którzy wypadli z pierwszej dziesiątki. Dzisiaj USA to podobno 12. najlepszy kraj do życia. O wiele lepiej jest tymczasem w... Irlandii, która choć wciąż ma ogromne problemy wywołane kryzysem gospodarczym, to jest 10. krajem o największym dobrobycie na świecie. Na kolejnych miejscach sklasyfikowano Szwajcarię, Holandię, Finlandię, Kanadę, Nową Zelandię i Australię. Podium światowego dobrobytu tworzą tymczasem Szwecja, Dania i Norwegia. I we wszystkich tych krajach na poziom tamtejszego dobrobytu składa się przede wszystkim wysoki poziom rozwoju gospodarczego, wolności gospodarczej i przedsiębiorczości, a także wyśmienita edukacja.
Eksperci Legatum Institute tworząc Wskaźnik Dobrobytu biorą pod uwagę osiem podstawowych obszarów rozwoju: gospodarkę, przedsiębiorczość, zarządzanie krajem, edukację, zdrowie publiczne, bezpieczeństwo, wolność i kapitał społeczny. To wszystko analizowane jest również w odniesieniu np. do PKB danego państwa. Dane Legatum Institute czerpię m.in. od The Gallup Organization, czy Banku Światowego.
A gdzie na świecie żyje się najtrudniej? Ostatnią dziesiątkę rankingu dobrobytu tworzą Etiopia, Jemen, Zimbabwe, Togo, Burundi, Haiti, Chad, Afganistan, Demokratyczna Republika Konga i Republika Środkowoafrykańska. Kraje jednocześnie najbiedniejsze, najbardziej niebezpieczne, z ograniczoną wolnością i wyjątkowo słabą edukacją.