Leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych z Poznania poinformowali o wyjątkowym znalezisku, którym jest rzadko występujący gatunek grzyba. Chodzi o krwistoborowika sztańskiego, który jest w Polsce pod ochroną.
"Tego nie spodziewali się nawet znawcy tematu. W jednym z poznańskich nadleśnictw natrafiono na najprawdziwsze szatany. Dokładniej mówiąc, odkryto stanowisko krwistoborowika szatańskiego. W Polsce grzyba chronionego i bardzo rzadkiego" – czytamy na profilu RDLP w Poznaniu na Facebooku.
Jak przekazali leśnicy, w Polsce znanych jest tylko kilkanaście miejsc, w których można znaleźć ten gatunek grzyba. Teraz dołączyło do nich kolejne – w Wielkopolsce.
[/embed]Z wpisu dowiadujemy się także, jak rozpoznać szatana. Przede wszystkim lubi on ciepłe, liściaste lasy rosnące na glebach wapiennych.
"Spotkać go można pod bukami i dębami. Trudno go pomylić z powszechnie znanym i cenionym prawdziwkiem, czyli borowikiem szlachetnym. Krwistoborowik jak sama nazwa wskazuje w odpowiednich warunkach ma bowiem krwistoczerwony trzon, który przybiera kształt pękatej baryłki. Do tego dołóżcie białoszary, suchy i matowy kapelusz z rurkami pod spodem, a także siniejący pod wpływem dotyku miąższ" – czytamy.
Leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych nie zdradzają jednak, gdzie w wielkopolskich lasach można trafić na krwistoborowika szatańskiego. Wszystko po to, by "ochronić grzyba i jego otoczenie przed zniszczeniem".
Zjedzenie owocników tego grzyba powoduje silną i bolesną biegunkę oraz wymioty. Jest trujący! O zatruciach jednak słyszy się rzadko, głównie dlatego, że jest bardzo rzadki, a jego owocniki nieprzyjemnie pachną.