Sondaż United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" o drożyźnie.
Sondaż United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" o drożyźnie. Fot. Piotr Kamionka/REPORTER
Reklama.
  • W sondażu United Surveys Polacy zostali zapytani o rosnące ceny towarów i usług.
  • 90 proc. Polaków zauważa wpływ rosnących cen towarów i usług na budżety.
  • Badani najbardziej odczuwają wzrosty cen żywności.
  • Ceny rosną najszybciej od 20 lat.
  • Polacy odczuwają wzrost cen

    Inflacja staje się coraz poważniejszym problemem. Rosnące ceny produktów coraz mocniej obciążają budżety gospodarstw domowych. Główny Urząd Statystyczny podał, że we wrześniu ceny były wyższe o 5,9 proc. w porównaniu z wrześniem zeszłego roku. Eksperci wyliczyli, że ceny rosną najszybciej od 20 lat.
    Polacy niepokoją się coraz większymi sumami na paragonach za te same produkty. Czemu wyraz dali w najnowszym sondażu, według którego 90 proc. Polaków zauważa wpływ rosnących cen towarów i usług na budżety własnych gospodarstw domowych.
    Czytaj także:
    44,2 proc. ankietowanych odpowiedziało, że rosnące ceny mają duży wpływ na ich budżet domowych. 32,6 proc. mówi o "średnim" wpływie. Dla 7,1 proc. badanych rosnące ceny nie wpłynęły na budżet domowy.

    Droga żywność

    Najbardziej Polacy odczuwają wzrosty cen żywności. Taką odpowiedź wybrało 74,5 proc. ankietowanych. Według GUS te produkty są droższe o 4,4 proc. niż w zeszłym roku. Widać to szczególnie na cenach mięsa. Za drób płacimy średnio 17,7 proc. więcej.
    Na drugim miejscu znalazły się opłaty za media (gaz, opał, energia, woda) – 72,7 proc. Ankietowani odczuwają także duży wzrost ceny paliw – 66,9 proc. Znacznie mniej odczuwamy drożejącą kulturę i rekreację (14,3 proc. badanych) oraz odzież (8,4 proc.). 2,9 proc. wskazało na "inne" towary, a 5 proc. - na żadne. 2,3 proc. nie było w stanie odpowiedzieć.

    Co ma zarobić rząd?

    W badaniu ankietowani musieli odpowiedzieć na pytanie, jakie kroki powinien podjąć rząd w związku z rosnącymi cenami energii. Najwięcej badanych (46,3 proc) jest za obniżeniem akcyzy na prąd. 22,7 proc. ankietowanych przez United Surveys chce osłony dla najbiedniejszych, a 15,6 proc. z kolei chciałoby, by rząd obniżył VAT na prąd.

    Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut