Senat zaproponował w czwartek poprawki do Polskiego Ładu. Sztandarowy program PiS wróci teraz do Sejmu. Wśród poprawek jest między innymi wydłużenie czasu wejścia w życie nowych przepisów podatkowych.
W mediach od blisko 20 lat, w naTemat pracuję od 2016 roku jako dziennikarz i wydawca
Napisz do mnie:
rafal.badowski@natemat.pl
Za podjęciem uchwały ws. ustawy wraz z poprawkami głosowało 49 senatorów, 4 było przeciw, natomiast 46 wstrzymało się od głosu.
W senackich poprawkach (łącznie kilkadziesiąt) do Polskiego Ładu chodziło o vacatio legis, zwiększenie udziału samorządów we wpływach z podatków oraz rozszerzenie tzw. ulgi dla klasy średniej o emerytów i osoby zatrudnione na podstawie umowy-zlecenie.
Senat poparł zwiększenie podatku dla organizacji pożytku publicznego z 1 do 1,2 proc. oraz rozszerzenie preferencji podatkowych na osoby posiadające co najmniej troje dzieci.
Senat przychylił się do poprawek wykluczających podwójne opodatkowanie w związku z wprowadzeniem tzw. podatku minimalnego od korporacji.
Przypomnijmy, podatkowa część Polskiego Ładu to projekt, który zakłada m.in. podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych, podwyższenie drugiego progu podatkowego do poziomu 120 tysięcy złotych rocznie i wprowadzenie ulgi dla klasy średniej.
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut