Gdańsk dołączył właśnie do kampanii społecznej "Bądź dla innych", organizowanej przez Grupę Granica. Ma ona uwrażliwić mieszkańców na dramaty migrantów, którzy znajdują się na polsko-białoruskiej granicy. Na konferencję rozpoczynającą akcję przybyli członkowie Młodzieży Wszechpolskiej i zakłócili prezentację.
W naTemat jestem dziennikarką i lubię pisać o show-biznesie. O tym, co nowego i zaskakującego dzieje się u polskich i zagranicznych gwiazd. Internetowe dramy, kontrowersyjne wypowiedzi, a także ciekawostki z życia codziennego znanych twarzy – śledzę je wszystkie i informuję o nich w swoich artykułach.
Napisz do mnie:
weronika.tomaszewska@natemat.pl
Gdańsk razem z Grupą Granica startuje z kampanią "Bądź dla innych" na rzecz migrantów
Działacze Młodzieży Wszechpolskiej zakłócili konferencję w Europejskim Centrum Solidarności
Protest Młodzieży Wszechpolskiej poparł poseł Konfederacji Michał Urbaniak
Akcja pod hasłem "Bądź dla innych" w Gdańsku
W Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku 2 listopada odbył się briefing prasowy, podczas którego władze miasta oraz Grupa Granica opowiedzieli o szczegółach kampanii dotyczącej kryzysu humanitarnego na granicy Polski z Białorusią.
W ramach akcji hasło "Bądź dla innych" będzie widoczne na tyłach autobusów i citylightach. – Chcemy tą kampanią pokazać, że Gdańsk to miasto solidarności, które chce być pomocą dla wielu. Dzisiaj potrzebna jest wiedza specjalistyczna, prawnicy, lekarze i osoby, które będą mogły pomagać fizycznie – mówiła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
– Żeby miało to sens, potrzebna jest nasza świadomość obywatelska. Wołanie o godność drugiego człowieka powinno usłyszeć jak najwięcej obywateli oraz władz – dodała.
Zielone iluminacje na znak solidarności
Co więcej, Gdańsk w ramach solidarności z migrantami podświetli we wtorek na zielono most na ul. Kościuszki, dźwig na terenie Stoczni Cesarskiej oraz fontannę Neptuna.
Przypomnijmy, że w Michałowie, przy białoruskiej granicy, zielone światło przy wejściu do domów oznacza, że w środku osoby potrzebujące pomocy mogą się ogrzać, zjeść ciepły posiłek i opatrzyć rany.
– W XXI wieku w polskim lesie umierają ludzie tylko dlatego, że w poszukiwaniu lepszego życia stali się zakładnikami dwóch rządów: białoruskiego i polskiego. Umierają dzieci, kobiety i mężczyźni – podkreśliła Dulkiewicz.
– Chcemy zachęcić Polki i Polaków do aktywnego wspierania i pomagania ludziom. Nie każdy musi jechać na granicę, można wspierać zbiórki oraz łamać dezinformację – zaznaczył Maciej Mandelt z Grupy Granica.
Protest Młodzieży Wszechpolskiej
Na wydarzeniu inaugurującym akcję pojawili się działacze Młodzieży Wszechpolskiej, którzy na pierwszym piętrze ECS zawiesili transparent z napisem "Pomóż rodakom nie imigrantom". Protestowali przeciwko wspieraniu organizacji pozarządowych przez miasto.
To zachowanie poparł na Facebooku Michał Urbaniak, pomorski poseł Konfederacji związany z Ruchem Narodowym. Skrytykował on władze miasta, które włączają się w tę kampanię.
"Nie może być zgody na to, by stawiać fałszywie rozumianą pomoc ponad bezpieczeństwo Polek i Polaków" – stwierdził w poście Urbaniak.
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut