Napoje z prądem, które pachną jak esencja złotej jesieni, a smakują jeszcze lepiej. Brzmi jak plan na wieczór? Nawet gdy za oknami jest szaro i ponuro, mając je w termosie, uda ci się namówić swoją miłość lub przyjaciela na spacer w chłodny wieczór. Przetestuj 3 oryginalne przepisy na napitki, które rozgrzewają w jesienno-ziomowy wieczór lepiej niż ulubiony sweter. Nie zawiedziesz się.
Redaktorka, reporterka, koordynatorka działu show-biznes. Tematy tabu? Nie ma takich. Są tylko ludzie, którzy się boją. Szczera rozmowa potrafi otworzyć furtkę do najbardziej skrytych zakamarków świadomości i rozjaśnić umysł. Kocham kolorowych i uśmiechniętych ludzi, którzy chcą zmieniać szarą Polskę. Chcę być jedną z tych osób.
Drinki na ciepło to hit sezonu. Sprawdź, jak zrobić hot toddy i nie tylko
Szukasz patentów na rozgrzewające eliksiry? Dobrze trafiłeś. Doskonale sprawdzą się, jako napitek do wieczornego seansu z ulubionym serialem, ale także, jeśli należysz do tych, którzy mimo pogody lubią urządzać sobie przechadzki po mieście lub spacery po parku. Każdy z tych napojów ma w sobie moc, więc uważaj, aby nie przesadzić z ilością.
Pomagają, gdy czujesz, że łamie cię po kościach i się rozkładasz. Dodatek alkoholu w wersji na ciepło naprawdę mocno rozgrzewa. Przetestowałam 3 kombinacje - jedną z whisky, drugą z białym winem i trzecią z rumem. W połączeniu z korzennymi przyprawami i cytrusami tworzą fenomenalne wariacje. Te smaki naprawdę rozłożą Was na łopatki!
Do każdego z tych przepisów podam ci taką ilość składników, która starczy na dwie solidne porcje - zawsze warto zrobić ciut więcej, żeby nie denerwować się na drugą połówkę lub przyjaciółkę, że nam podpija.
1. Hot Toddy Orange
Hot Toddy to doskonale znany ciepły napój na bazie whisky, który chociażby w Szkocji pije się, aby zniwelować pierwsze symptomy przeziębienia. Największą rolę gra tutaj miód w towarzystwie cytrusów oraz dobra szkocka lub whiskey. Jeśli jesteś fanem tych cynamonowych lub miodowych wersji, to także możesz ich użyć. Ja postawiłam na szkocką, dodatek soczystej pomarańczy i herbaty earl grey.
SKŁADNIKI NA 2 PORCJE:
- 2 szklanki wody (ok. 800ml)
- 80 ml (2 kieliszki) wybranego whisky lub szkockiej
- 2 łyżki miodu
- 4 łyżki herbaty earl grey
- sok wyciśnięty z jednej pomarańczy
- sok wyciśnięty z jednej cytryny
- ewentualnie laska cynamonu do dekoracji
PRZYGOTOWANIE::
1. Wodę wlać do rondelka i podgrzewać na bardzo wolnym ogniu - nie można doprowadzić do wrzenia. W kubku zaparzyć herbatę earl grey i poczekać aż będzie mocna. Wycisnąć sok z pomarańczy i cytryny. Można wziąć także odrobinę skórki z pomarańczy, ale bez tej białej części, bo wtedy będzie gorzka.
2. Sok i skórkę wrzucić do rondelka. Następnie dodać miód i mieszać, aż się rozpuści. Wyłączyć ogień i poczekać 5 minut, żeby mikstura lekko ostygła. Po tym czasie dodajemy whisky i 4 łyżki zaparzonej herbaty.
3. Ciepły napój podajemy opcjonalnie z plastrem pomarańczy, cytryny lub też z laską cynamonu - wówczas uzyskamy inny, bardziej słodko-korzenny aromat.
2. Biała Gruszka Grzaniec
Ten grzaniec na białym winie to absolutny kosmos. Jeśli znudził ci się ten klasyczny, w klimacie galicyjskiego, a lubisz białe wino, to musisz go spróbować. Dodatek kardamonu, miodu i rozmarynu sprawiają, że jesienna gruszka smakuje jak nigdy. Jeśli nie jesteś fanem gruszki, to zastąp ją kwaśnym rodzajem jabłka. Plusem jest to, że napój nie jest za słodki i naprawdę orzeźwia, mimo tego, że jest grzany.
SKŁADNIKI:
- 0.75 l białego półwytrawnego wina
- 2 twardsze gruszki (umyte, pokrojone w plastry)
- kardamon
- kilka gałązek świeżego rozmarynu (można kupić w doniczce)
- pół łyżeczki mielonej gałki muszkatołowej
- 2 łyżki miodu
- świeży, wyciśnięty sok z jednej cytryny
PRZYGOTOWANIE::
1. Wino wlać do rondelka i podgrzewać na małym ogniu. Dodać miód, kardamon i gałkę muszkatołową. Wrzucić jedną, pokrojoną gruszkę. Grzać aż mikstura będzie ciepła, ale nie doprowadzać do wrzenia - inaczej alkohol będzie parować.
2. Zdjąć z ognia i zostawić na pół godziny, żeby wino przeszło aromatem przypraw.
3. Po upłynięciu czasu przecedzić wino, a potem znowu delikatnie podgrzać. Na sam koniec dodać sok z cytryny i przemieszać. Podawać ciepłe w szklankach, dekorując plasterkiem gruszki i gałązką rozmarynu (przed włożeniem do szklanki/kubka weź gałązkę rozmarynku w dłonie i uderz kilka razy, aby uwolnił się aromat).
3. Jesienna Sangria
Na pewno latem nieraz zdarzyło ci się pić schłodzone czerwone wino w towarzystwie dużej ilości owoców. Sangria na ciepło także smakuje fenomenalnie. Słodkość owoców, cierpkość wina i wyrazistość rumu sprawia, że smak jest wielowymiarowy. To nowy wymiar grzańca, który zaintryguje cię i rozkocha w sobie przy pierwszym łyku.
1. Do rondelka wlać wino, rum i szklankę wody. Podgrzewać na małym ogniu - uważać, aby nie doprowadzać alkoholu do wrzenia. Dodać wanilię, cynamon i miód, wymieszać i gotować przez 5 minut.
2. Zdjąć z ognia i zostawić na pół godziny, żeby mikstura przeszła aromatem przypraw.
3. Po upłynięciu czasu przecedzić napój, a potem znowu delikatnie podgrzać. Pokroić jabłko i pomarańcze w plasterki, a następnie ponakłuwać kawałki kilkoma goździkami. Podawać napój ciepły w szklankach i dekorować owocami.