W swoim życiu sprawdziłam wiele przepisów na ciasto marchewkowe, ale ten jest zdecydowanie najlepszy. Nie wymaga dużo pracy, a efekt jest imponujący. Jak zrobić ciasto marchewkowe, które pokochasz? Oto przepis. Tylko uważaj! Cała blacha znika od razu!
Jestem lingwistką, zoopsychologiem, behawiorystką i trenerką psów. Na łamach portalu naTemat doradzam, jak mądrze wychowywać czworonogi i bronię praw zwierząt. Poruszam też inne tematy, które są dla mnie ważne.
Historia ciasta marchewkowego
Marchewka to składnik znany już od czasów starożytności, jednak prawdziwy renesans przeżyła w średniowieczu. Ceny cukru przyprawiały wtedy o zawrót głowy. Marchewka stała się alternatywą dla drogiego i niezdrowego cukru.
To wtedy po raz pierwszy przygotowano ciasto marchewkowe, jednak bardziej niż ciasto, przypominało ono chleb. Sytuacja ta powtórzyła się w Wielkiej Brytanii w czasach II wojny światowej, kiedy nakazano ludności racjonowanie żywności.
W latach 60. moda na ciasto marchewkowe owładnęła całe Stany Zjednoczone. Obok chlebka bananowego był to jeden z najtańszych i najłatwiejszych w wykonaniu wypieków. Według organizacji Food Network, ciasto marchewkowe było najpopularniejszym wypiekiem lat 70. XX wieku.
Jak zrobić ciasto marchewkowe?
Wilgotne, mięsiste, proste w przygotowaniu – właśnie takie jest ciasto marchewkowe, które wspólnie przygotujemy. Potrzebna będzie ci do tego okrągła foremka (najlepiej o średnicy 28 cm, ale nie ma dramatu – inna też zda egzamin), mikser (ostatecznie bez niego też da radę) oraz spora miska. Masz już wszystkie niezbędne narzędzia. Jak zrobić ciasto marchewkowe? Oto przepis.
Składniki na ciasto marchewkowe:
300g marchewki,
3 jajka,
szklanka cukru,
3/4 szklanki oleju,
łyżeczka proszku do pieczenia,
pół łyżeczki cynamonu,
pół łyżeczki przyprawy korzennej,
250 ml śmietanki kremówki (30 proc),
250 g serka mascarpone,
trzy łyżki cukru pudru,
garść orzechów włoskich.
Przepis na ciasto marchewkowe
1. Nastaw piekarnik na 180 stopni Celsjusza.
2. Jajka wbij do miseczki i ubij na wysokich obrotach miksera. Stopniowo dodawaj cukier. Masa powinna zwiększyć swoją objętość co najmniej dwukrotnie. Do mieszanki wlej olej i całość zamieszaj na mniejszych obrotach.
3. Do mieszanki wsyp przyprawy, proszek do pieczenia i mąkę. Pomieszaj wszystko na niskich obrotach.
4. Marchewkę zetrzyj na najcieńszych oczkach tarki albo włóż ją do miseczki i zmiel na pomocą blendera. Zmieloną marchewkę dodaj do wcześniej przygotowanej masy i zamieszaj na niskich obrotach.
5. Ciasto piecz przez 45 minut w temperaturze 180 st. Celsjusza.
6. Śmietankę ubij z cukrem pudrem. Ważne: sekret ubijania tkwi w tym, żeby go nie przerywać. Po ubiciu śmietanki na sztywno, dodaj do niej mascarpone. Całość wymieszaj, by powstał jednolity krem.
7. Po ostudzeniu ciasta połóż na nim krem, całość posyp posiekanymi orzechami włoskimi i delektuj się chwilą przyjemności. Niestety nie potrwa ona zbyt długo, bo to ciasto jest naprawdę pyszne. Znika w jeden dzień!
Jak przechowywać ciasto marchewkowe?
Przechowywanie ciasta marchewkowego jest niezwykle proste. Wystarczy włożyć je do lodówki i przykryć. Przykrycie jest ważne, ponieważ krem może mieć tendencję do nasiąkania zapachami z lodówki. Pół biedy, jeżeli trzymasz w niej owoce i nabiał, gorzej, jeśli są to ogórki kiszone i kaszanka.
Ciasto marchewkowe najlepiej smakuje po osiągnięciu temperatury pokojowej. Na godzinę przed spożyciem wyjmij je z lodówki i pozwól, by się ogrzało. Tylko nie wstawiaj go do piekarnika albo w okolice grzejnika, żeby ogrzało się szybciej – w ten sposób zniszczysz krem.
Jeżeli zdecydowałaś się na ciasto marchewkowe bez kremu, to nie musisz go trzymać w lodówce. Wystarczy, że wyłożysz je na paterę i przykryjesz. Takie ciasto przed spożyciem możesz smarować miodem, masłem orzechowym albo jeść na sucho.
Dlaczego ciasto marchewkowe opada?
Przyczyną opadania ciasta marchewkowego może być za mała ilość proszku do pieczenia. W przepisie podałam jedną łyżeczkę, ale nie każdy proszek jest taki sam. Podobnie jak mąka, jajka i reszta składników. W każdym razie, jeżeli twoje pierwsze ciasto marchewkowe opadło, następnym razem dodaj więcej proszku.
Jeśli to nie pomoże, to warto zastanowić się nad kondycją piekarnika. Niektóre piekarniki mają tendencję do nierównego pieczenia. Inne zawyżają wskazywaną temperaturę. Jak dowiedzieć się co jest nie tak i dlaczego ciasto marchewkowe opada?
Możesz wykorzystać do tego termometr do żywności albo obserwować swoje wypieki. Jeśli piekarnik piecze nierówno, to najłatwiej zauważysz to po frytkach. Jedne będą doskonale upieczone, a inne, cóż – surowe i niejadalne.
Ile ciasto marchewkowe ma kalorii?
Nie będę oszukiwać. Szklanka cukru, ser mascarpone, 3/4 szklanki oleju... Ciasto marchewkowe nie jest propozycją dla osób na diecie. Jeden kawałek ciasta marchewkowego ma ok. 400 kalorii. Żeby to spalić, trzeba przez godzinę jeździć na rowerze. Co najmniej! Ale czego nie robi się, by podarować swojemu podniebieniu odrobinę rozkoszy...