W środę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o największej liczbie zgonów od początku IV fali koronawirusa. Wojciech Andrusiewicz, rzecznik resortu zdrowia, skomentował te dane, odnosząc się również do liczby wszystkich zgonów w związku COVID-19 w Polsce od początku wybuchu pandemii. Zdradził też rządowe prognozy na następne miesiące.
Andrusiewicz: 70 proc. zgonów to osoby niezaszczepione
Przypomnijmy, że w środę 17 listopada Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 24 239 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Niestety odnotowano również 460 przypadków śmierci w związku COVID-19, co jest najgorszym wynikiem od miesięcy. Ten tragiczny bilans skomentował na konferencji prasowej Wojciech Andrusiewicz.
– Pamiętajmy, że 460 zgonów to są zgony po długim weekendzie. Szpitale nie raportują na bieżąco, tak jak raportują w dni robocze każdego tygodnia – podkreślił rzecznik MZ.
– Wśród zgonów ponad 70 proc. to są osoby niezaszczepione. Jeżeli zakażenie dotyka nawet osoby zaszczepionej i niestety kończy się to tragicznie, to mówimy tu najczęściej o przypadku osoby dotkniętej wielochorobowością, czyli przynajmniej dwoma innymi chorobami lub upośledzeniem odporności – dodał.
Rządowe prognozy na czwartą falę
Rzecznik odniósł się również do zestawienia "Financial Times", z którego wynika, że Polska znalazła się w pierwszej dziesiątce krajów pod względem nadmiarowej liczby zgonów. Według niego takie dane, to wynik m.in tego, że Polacy nie dbają o swoje zdrowie.
– Jeżeli popatrzymy, jak dużo osób w Polsce jest dotkniętych cukrzycą, jak dużo osób się nie diagnozuje, jak dużo osób jest dotkniętych chorobami układu naczyniowego, ma nadciśnienie, problemy kardiologiczne, to jest obraz społeczeństwa, które – jeśli dotknie je epidemia – to, niestety, ona się odbija w hospitalizacji. I również w tej najtragiczniejszej statystyce, statystyce zgonów – twierdzi Andrusiewicz.
Poinformował też o najnowszych prognozach dotyczących rozwoju epidemii koronawirusa. Stwierdził, że według rządowych modeli szczyt zakażeń w IV fali powinien wynieść 25-30 tys. dziennie.
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut