
Aleksandr Łukaszenka odwiedził obóz migrantów przy granicy z Polską – podała reżimowa agencja BelTA. Migranci zostali ulokowani tymczasowo w centrum logistycznym w Bruzgach, tuż przy przejściu granicznym. – Zrobimy wszystko, co chcecie, nawet jeśli będzie to złe dla Polaków, Litwinów czy Łotyszy – mówił Łukaszenka na spotkaniu z migrantami.
REKLAMA
Łukaszenka odwiedził migrantów
Wizyta Łukaszenki w ośrodku nie była wcześniej zapowiadana. W trakcie rozmowy z migrantami stwierdził, że Białoruś nie będzie ich zatrzymywać. – Nie będziemy wam wiązać rąk, ładować do samolotów i odsyłać do domu, jeśli tego nie chcecie – powiedział Łukaszenka, stwierdzając, że "na tym polega cała filozofia". – Zrobimy wszystko, co chcecie, nawet jeśli będzie to złe dla Polaków, Litwinów czy Łotyszy – podkreślał.Przypomnijmy, że od wiosny 2021 roku wzrosła liczba nielegalnych migracji na granicy polsko-białoruskiej. Zachód oskarża Białoruś o sztuczne tworzenie kryzysu poprzez dostarczanie migrantom wiz i sprowadzaniu ich na granicę w odwecie za sankcje UE nałożone na Mińsk.
Władze Białorusi odrzucają te oskarżenia. Strona polska informuje o nieustających próbach nielegalnego przekraczania granicy, a także próbach jej siłowego forsowania. W związku z presją migracyjną przy granicy z Białorusią Polska wprowadziła stan wyjątkowy, który wygasa 2 grudnia 2021 roku.