Elżbieta II była królową 17 państw. Jedno z nich właśnie straciła
redakcja naTemat
30 listopada 2021, 11:40·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 30 listopada 2021, 11:40
Mała karaibska wyspa przez niemal 400 lat była pod zwierzchnictwem brytyjskiej monarchii. Chociaż już w 1966 roku uzyskała niepodległość, dopiero w poniedziałek 29 listopada czasu lokalnego Królowa Elżbieta II przestała być głową państwa. Barbados wreszcie w pełni stał się republiką.
Reklama.
Elżbieta II nie jest już królową Barbadosu
Barbados to niewielka karaibska wyspa położona w archipelagu Małych Antyli na Oceanie Atlantyckim, na której mieszka 294 560 osób. Stolicą Barbadosu jest Bridgetown, a najbardziej znaną współcześnie osobą, która z niej pochodzi, jest Rihanna.
Uroczyste opuszczenie królewskiego sztandaru na karaibskiej wyspie odbyło się w poniedziałek 29 listopada czasu lokalnego. W czasie ceremonii, podczas której zaprzysiężono także dotychczasową gubernator Sandrę Mason jako pierwszą prezydent kraju, uczestniczył następca tronu książę Karol.
Państwa, którymi Elżbieta II rządziła, gdy wstępowała na tron
Kiedy Elżbieta II wstąpiła na tron w 1952 roku, objęła formalną władzą nie tylko Wielką Brytanię, ale także takie państwa, jak Nowa Zelandia, Kanada, Południowa Afryka, Cejlon i Pakistan. Od tamtej pory wiele z nich przestało być jej królestwami – Pakistan, Południowa Afryka oraz Cejlon stały się republikami, natomiast inne państwa uzyskały niepodległość na drodze dekolonizacji.
Pod koniec lat 90. Australia mogła odsunąć brytyjską monarchinię od władzy, jednak obywatel w referendum stanęli po stronie królowej.
Sam Barbados uzyskał niepodległość już w 1966 roku, jednak do teraz formalną głową państwa pozostawała królowa Elżbieta II. Chociaż jej wpływ na politykę państwa był znikomy, przez ostatnie 55 lat kraj należał do tzw. królestw wspólnotowych, pozostających w unii personalnej z Wielką Brytanią ze względu na swoją kolonialną przeszłość.
Z kolei inna z karaibskich wysp, czyli Jamajka już od dekad zapowiada zerwanie unii personalnej z Wielką Brytanią, jednak wciąż nie może do tego doprowadzić.
Wszystkie państwa, którymi rządzi obecnie Elżbieta II
Zwierzchnictwo brytyjskiej monarchini uznaje obecnie 16 państw, czyli:
Antigua i Barbuda
Australia
Bahamy
Belize
Grenada
Jamajka
Kanada
Nowa Zelandia
Papua Nowa Gwinea
Saint Kitts i Nevis
Saint Lucia
Saint Nevis i Grenadyny
Tuvalu
Wielka Brytania
Wyspy Salomona
Brytyjska królowa sprawuje także najwyższe urzędy w państwach, które nie są niepodległe, czyli:
na Gibraltarze – jako królowa Gibraltaru
Na wyspie Guernsey i wypsie Jersey – jako Książę Normandii
Pomimo gorszego stanu zdrowia, Elżbieta II nie zrezygnowała ze wszystkich swoich obowiązków królewskich, a także – rodzinnych. 21 listopada wzięła udział w podwójnym chrzcie swoich prawnuków: Augusta Philipa Hawke'a (syna księżniczki Eugenii i Jamesa Brooksbanka) oraz Lucasa Philipa (syna Zary i Mike'a Tindallów).
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut