Nie będzie szpitala tymczasowego w Gdańsku. To jedyny wniosek odrzucony przez MZ
redakcja naTemat
11 grudnia 2021, 15:38·1 minuta czytania
Publikacja artykułu: 11 grudnia 2021, 15:38
Mimo że wojewoda pomorski złożył wniosek o uruchomienie szpitala tymczasowego w Gdańsku, Ministerstwo Zdrowia nie zgodziło się na jego odtworzenie. To jedyny taki wniosek, który został odrzucony przez resort Adama Niedzielskiego.
Reklama.
Jak ustaliła Gazeta Wyborcza, od września 2021 roku do Ministerstwa Zdrowia wpłynęło kilka wniosków, które dotyczyły zmiany lub wydania decyzji na szpitale tymczasowe. Dotyczyło to lokalizacji: w Warszawie (Szpital na Lotnisku Okęcie, Szpital Modułowy WIM), Siedlcach (Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II), Płocka (Centrum Badawczo-Rozwojowe PKN Orlen), Poznania (Międzynarodowe Targi Poznańskie) oraz Łodzi (Expo-Łódź sp. z o.o.).
Ponadto 1 grudnia wniosek o wyrażenie zgody na uruchomienie szpitala tymczasowego w Ciechocinku złożył wojewoda kujawsko-pomorski. Ten i powyższe wnioski zostały pozytywnie zaopiniowane i wydano decyzje.
Dlaczego więc podobna decyzja nie została wydana dla szpitala w Gdańsku? Katarzyna Kubicka-Żach z Ministerstwa Zdrowia – cytowana przez Wyborczą – informuje, że "po trzeciej fali zakażeń koronawirusem nie funkcjonował on jako szpital pasywny, tylko został przywrócony do pierwotnej funkcji".
"Obecnie konieczne byłoby więc ponowne jego utworzenie jako szpitala tymczasowego. Po informacji od wojewody o możliwości uruchomienia szpitala tymczasowego w ciągu 3-4 tygodni, po konsultacji z Narodowym Funduszem Zdrowia podjęta została decyzja o uruchamianiu łóżek w innych szpitalach. Jeżeli możliwe okaże się skrócenie czasu niezbędnego na utworzenie szpitala tymczasowego w Gdańsku, będziemy decydować o jego uruchomieniu" – dodała.