Patriota nie musi być neonazistą! Karol Kurpiewski stawia na Kurpie i projektuje spódnice dla mężczyzn

Kolekcja KURPture Karola Kurpiewskiego
Kolekcja KURPture Karola Kurpiewskiego materiał prasowe
Jedni nienawidzą gejów, Żydów i rzucają w ludzi fragmentami chodnika, inni sięgają do polskich korzeni, bo ważna jest dla nich lokalna kultura. Tuż przed polskim Świętem Niepodległości młody projektant Karol Kurpiewski pokazał we Francji kurpiowską kolekcję. Zachwycił się nią sam Paco Rabanne!

Karol Kurpiewski jest absolwentem Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru w Warszawie i studentem pierwszego roku warszawskiej Katedry Mody. Jego dyplomowa kolekcja (z MSKPU) to próba połączenie nowoczesnego designu w stylu Ricka Owensa czy Haidera Ackermanna z tradycyjnym ubiorem kurpiowskim.

Czytaj również: Alexander McQueen, Marc Jacobs, Richard Nicoll... Polki pracują dla największych domów mody na świecie!


Wielokolorowe pasy posłużyły Karolowi do osiągnięcia efektu wielowarstwowości. Męskie marynarki i apaszki ozdabiają kwiaty. Ostro cięte materiały i trójkąty nadrukowane na bluzkach przypominają geometryczne hafty kobiecego stroju z Puszczy Zielonej. Karol Kurpiewski w męskiej kolekcji śmiało wykorzystuje elementy ludowego stroju kobiecego.Do kurpiowskiej tradycji nawiązują również geometryczne białe koszule, spodnie o przerysowanych chłopskich formach, czarne, gotyckie spódnice…
Bohaterami kolekcji są również cudowne ludowe laleczki – Karol pokazuje je także podczas pokazów.Karol Kurpiewski pochodzi z Ostrołęki. Miasto jest ważnym ośrodkiem kultury kurpiowskiej. Znajduje się się tu m.in. Muzeum Kultury Kurpiowskiej i działa Zespół Pieśni i Tańca "Kurpie." Karol udowodnił, że zbiory tutejszego muzeum są doskonałą inspiracją dla współczesnej, polskiej mody, która może być symbolem nowoczesnego patriotyzmu.

Czytaj również: Dlaczego Poznań wygrywa z Warszawą i Łodzią?


Kolekcja pokazana została na European Fashion Event 2012
w Le Relecq-Kerhuon, gdzie docenił ją m.in. legendarny kreator Paco Rabanne!
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...