
Reklama.
Karol Kurpiewski jest absolwentem Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru w Warszawie i studentem pierwszego roku warszawskiej Katedry Mody. Jego dyplomowa kolekcja (z MSKPU) to próba połączenie nowoczesnego designu w stylu Ricka Owensa czy Haidera Ackermanna z tradycyjnym ubiorem kurpiowskim.
Czytaj również: Alexander McQueen, Marc Jacobs, Richard Nicoll... Polki pracują dla największych domów mody na świecie!
Wielokolorowe pasy posłużyły Karolowi do osiągnięcia efektu wielowarstwowości. Męskie marynarki i apaszki ozdabiają kwiaty. Ostro cięte materiały i trójkąty nadrukowane na bluzkach przypominają geometryczne hafty kobiecego stroju z Puszczy Zielonej. Karol Kurpiewski w męskiej kolekcji śmiało wykorzystuje elementy ludowego stroju kobiecego.
Do kurpiowskiej tradycji nawiązują również geometryczne białe koszule, spodnie o przerysowanych chłopskich formach, czarne, gotyckie spódnice…
Bohaterami kolekcji są również cudowne ludowe laleczki – Karol pokazuje je także podczas pokazów.
Karol Kurpiewski pochodzi z Ostrołęki. Miasto jest ważnym ośrodkiem kultury kurpiowskiej. Znajduje się się tu m.in. Muzeum Kultury Kurpiowskiej i działa Zespół Pieśni i Tańca "Kurpie." Karol udowodnił, że zbiory tutejszego muzeum są doskonałą inspiracją dla współczesnej, polskiej mody, która może być symbolem nowoczesnego patriotyzmu.
Czytaj również: Dlaczego Poznań wygrywa z Warszawą i Łodzią?
Kolekcja pokazana została na European Fashion Event 2012
w Le Relecq-Kerhuon, gdzie docenił ją m.in. legendarny kreator Paco Rabanne!