Choć prawie wszystkie ośrodki badania opinii publicznej wskazują na wyraźny spadek poparcia dla PiS, nie oznacza to jednak, iż Polacy uważają, że opozycja jest gotowa do przejęcia władzy w Polsce. Tak przynajmniej wynika z najnowszego badania IBRiS dla "Rzeczpospolitej".
W mediach od blisko 20 lat, w naTemat pracuję od 2016 roku jako dziennikarz i wydawca
Napisz do mnie:
rafal.badowski@natemat.pl
Zaledwie co czwarty respondent w sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej" uważa, że opozycja jest gotowa do przejęcia władzy. Mimo tego że wyniki Prawa i Sprawiedliwości w sondażach w ostatnim czasie stabilizują się wokół 30 proc. poparcia. Za to zdecydowana większość ankietowanych uważa, że opozycja nie jest gotowa do przejęcia władzy. Tak myśli aż 63,6 proc. badanych.
Zdaniem "Rzeczpospolitej" oznacza to, że "duża część wyborców opozycji nie wierzy w jej siłę sprawczą i umiejętności negocjacyjne". Jednocześnie ma oznaczać to psychologiczną przewagę rządzących.
Jednak znamienne jest to, że nie wierzy w taki scenariusz więcej respondentów deklarujących się jako zwolennicy opozycji – bo aż 51 proc. Dziennik stawia tezę, że jednym z powodów tego, iż nawet potencjalni wyborcy opozycji nie uważają, że jest ona gotowa do przejęcia władzy jest "brak odpowiedzi na pytanie o sojusze przed wyborami – i po nich". Jak dotąd liderzy formacji opozycyjnych unikają jednoznacznych deklaracji w sprawie wspólnych list w najbliższych wyborach parlamentarnych.
Jakie poparcie ma PiS?
Z najnowszego badania IBRiS dla "Rzeczpospolitej" wynika dość jednoznacznie, że to nie Zjednoczona Prawica, lecz opozycja ma większe szanse na stworzenie rządu po kolejnych wyborach. I to pomimo tego, że poparcie dla PiS właściwie niemal się nie zmienia – ale rosną słupki opozycji.
Gdyby wybory odbyły się w najbliższym czasie, PiS mogłoby liczyć na 30,8 proc. głosów. Jak widać, to o wiele mniej niż wynik wyborczy sprzed dwóch lat (przypomnijmy – PiS uzyskał 43,59 proc. głosów).
Na kolejnym miejscu w sondażu dla "Rzeczpospolitej" znalazła się Koalicja Obywatelska. Na to ugrupowanie zagłosowałoby 24,1 proc. respondentów (to wzrost o około 3 pkt. proc.).
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut