Świąteczny szał trwa w najlepsze. Spotykamy się w gronie rodziny oraz przyjaciół, aby wspólnie celebrować bożonarodzeniowe, magiczne momenty. Towarzyszy temu suto zastawiony stół i stosy jedzenia, które będziemy konsumować zapewne do końca roku. Oczy się cieszą, ale żołądek cierpi. Co zrobić, aby mu ulżyć i usprawnić trawienie? Z pomocą nadciąga 5 naparów, które uratują was przed przejedzeniem.
Redaktorka, reporterka, koordynatorka działu show-biznes. Tematy tabu? Nie ma takich. Są tylko ludzie, którzy się boją. Szczera rozmowa potrafi otworzyć furtkę do najbardziej skrytych zakamarków świadomości i rozjaśnić umysł. Kocham kolorowych i uśmiechniętych ludzi, którzy chcą zmieniać szarą Polskę. Chcę być jedną z tych osób.
Boże Narodzenie, a zaraz po nim Sylwester. Nie da się ukryć, że to czas wypoczynku i wspólnego relaksu z bliskimi, ale przede wszystkim czas jedzenia. Główną czynnością, którą wykonujemy w ostatnie dni roku, jest konsumowanie, przeżuwanie, picie i trawienie. Trudno temu nie ulec, gdy zza każdego rogu wyskakują barszczyk, pierogi, sernik czy mandarynki.
Jak głosi powiedzenie - oczy widzą! I faktycznie wielu z nas nie potrafi powiedzieć "pas", tylko odruchowo będzie dopychało się, a to łyżeczką jarzynowej, a to śledzikiem czy makowcem. Tym bardziej, jeśli akurat spędzamy ten świąteczny okres w domu rodzinnym, gdzie mama, babcia czy ciocia obrazi się, jeśli nie spróbujemy jej własnoręcznie upichconej potrawy czy ciasta.
Przejedzenie w święta - ratunku!
Zbyt duże porcje jedzenia skutkują jednak dolegliwościami, które są znacznie mniej przyjemne. Warto mieć na uwadze, że ilości, które spożywamy na co dzień, są zdecydowanie mniejsze, a takie rozpychanie żołądka, jest zwyczajnie bolesne.
Właśnie dlatego, gdy czujemy, że jesteśmy przejedzeni, warto ruszyć się z kanapy i zafundować sobie nawet 20-minutowy żwawy spacer. Pomoże to pobudzić trawienie i wspomoże ruchy perystaltyczne jelit. Jak jednak rozpoznać, że nasz żołądek jest przeciążony nadmiarem jedzenia?
OBJAWY PRZEJEDZENIA:
uczucie ciężkości w żołądku
ból brzucha (bywa ostry i kłujący)
uczucie wzmożonej senności
mdłości
wzdęcia
zgaga
ALKOHOL A PRZEJEDZENIE:
Wielu chwyta się idei, że alkohol wspomaga trawienie. Faktycznie jest prawdą, że niewielka ilość alkoholu w pewnym stopniu może sprawdzić się przy przejedzeniu, stymulując wydzielanie kwasów żołądkowych. Poleca się jednak konkretne rodzaje np.: kieliszek mocnej nalewki, orzechówki lub pieprzówki albo kieliszek czerwonego wina (koniecznie wytrawne lub półwytrawne).
5 naparów na przejedzenie. Wybawienie dla żołądka
Tak naprawdę skuteczne w walce z uczuciem przejedzenia okazują się napoje takie, jak herbata i napary z ziół. Najlepiej pić je ciepłe, od razu po posiłku, ale nie w trakcie. Generalnie lepiej przyjąć zasadę, że nie pijemy w trakcie jedzenia. Sprawdzi się oczywiście gorzka, niesłodzona czarna lub mocna, zielona herbata. Pomocne są też napary:
1. Napar z mniszka lekarskiego
Mniszek lekarski, znany pod nazwą mniszek pospolity, to fantastyczna roślina używana od setek lat w medycynie ludowej. Napar, czyli tzw. herbatka z mniszka ma działanie oczyszczające krew, napotne i moczopędne. Wspomaga trawienie, układ pokarmowy, może chronić przed zaparciami, wspiera pracę wątroby, wspomagając przepływ żółci. Zmniejsza także wzdęcia. Poza tym sprzyja utrzymaniu odpowiedniego poziomu cukru we krwi, pomaga też usunąć nadmiar cukru.
2. Napar z kopru włoskiego
Osobiście mój ulubiony napar. Jest naprawdę skuteczny. Jako sposób na kolkę dla niemowląt babcie zawsze polecały herbatkę koperkową. Miały rację z tym domowym sposobem, gdyż napar z kopru włoskiego radykalnie łagodzi wzdęcia, ale również pomaga na zgagę, zaparcia czy silny ból brzucha. Ponadto ma działanie wiatropędne. Napar (może być saszetka) należy zalać wrzątkiem i parzyć ok. 8-10 minut.
3. Napar z mięty pieprzowej
Najbardziej popularna w kwestiach żołądkowych, ale również skuteczna. Mięta pieprzowa działa rozkurczowo i likwiduje wzdęcia. Poprawia trawienie. Jest pomocna także przy mdłościach. Jeśli masz zgagę, lepiej postaw jednak na inny napar, gdyż mięta może ją nasilić. Miętę w saszetce lub w postaci suszu zaparz wrzątkiem i zostaw na 10-15 minut.
4. Napar z pokrzywy
Napar z pokrzywy naturalnie oczyszcza organizm. Herbatka pokrzywowa pobudza metabolizm i wydzielanie soków żołądkowych. Dzięki właściwościom odtruwającym, ułatwia usuwanie z organizmu chlorków, mocznika i szkodliwych produktów przemiany materii, a to wspomaga wątrobę. Pokrzywa sprawdzi się także przeciwbiegunkowo. Zalej wrzątkiem saszetkę lub susz z liści pokrzywy i zostaw na 8-10 minut.
5. Napar z dziurawca
Dziurawiec jest zielem, które wykazuje silne działanie przeciwskurczowe na mięśnie gładkie dróg żółciowych i naczyń krwionośnych (sprawdza się przy zaburzeniach trawienia i chorobach wątroby). Napar z dziurawca będzie dość moczopędny. Poza tym herbatka z dziurawca działa przeciwbólowo. Saszetkę lub suszone ziele zalej wrzątkiem i poczekaj 10-12 minut.