Kim jest Ireneusz Raś, brat byłego osobistego sekretarza kardynała Stanisława Dziwisza?
redakcja naTemat
21 kwietnia 2022, 09:21·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 21 kwietnia 2022, 09:21
Ireneusz Raś to polityk przez lata związany z Platformą Obywatelską. Jego bratem jest były osobisty sekretarz kardynała Stanisława Dziwisza. Jak wygląda jego kariera polityczna?
Reklama.
Ireneusz Raś urodził się 30 września 1972 roku w Proszowicach. W 1998 roku ukończył studia na Wydziale Historii Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Jego polityczna aktywność zaczęła się od należenia do Porozumienia Centrum. Przynależał też do Prawa i Sprawiedliwości. W latach 1999-2002 pełnił funkcję dyrektora kancelarii prezydenta Krakowa, kiedy tę funkcję pełnił Andrzej Gołaś.
Kariera polityczna Ireneusza Rasia
Był też radnym Krakowa. Funkcję tę pełnił od 2002 do 2005 roku, a wybrany został z listy Prawa i Sprawiedliwości. Był też przewodniczącym Dzielnicy XVI Bieńczyce w Krakowie. Do tego był członkiem katolickiej organizacji Rycerze Kolumba.
W 2005 roku, już z listy Platformy Obywatelskiej, został wybrany na posła V kadencji. Ponownie został posłem w 2007 roku, następnie w 2011 roku. W latach 2010-2013 był też przewodniczącym regionu małopolskiego Platformy Obywatelskiej.
Wybory w 2015 roku to ponowny wybór Rasia do Sejmu. Od lutego 2016 do grudnia 2017 był znów członkiem zarządu krajowego Platformy Obywatelskiej. W VIII kadencji Sejmu był przewodniczącym Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki, ale i członkiem Komisji Łączności z Polakami za Granicą. Działał też w Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.
W 2019 roku odbyły się kolejne wybory parlamentarne i ponownie został posłem, już z ramienia Koalicji Obywatelskiej.
Rozstanie z partią. „Póki co potrzebuję czasu”
W maju 2021 roku został usunięty z partii, a kilka dni później znalazł się również poza klubem parlamentarnym Koalicji Obywatelskiej, by w czerwcu 2021 dołączyć do klubu Koalicji Polskiej i założyć stowarzyszenie „Tak, Polska!”.
Decyzję o usunięciu go z partii podjął Zarząd Krajowy Platformy Obywatelskiej. Wśród powodów, które miały stać u podstaw tej decyzji, wymieniane były m.in. otwarta krytyka przewodniczącego partii Borysa Budki.
Kiedy Raś rozstawał się z partią, skomentował decyzję na Facebooku. „Wszystkim Wam dziękuję za dobre słowo po zaskakującej decyzji mojej partii. Partii, dla której pracowałem 16 lat i z którą odniosłem tak wiele sukcesów. Nigdy nie sądziłem, że o tak ważnej decyzji dowiem się z mediów - napisał. I zakończył post słowami: „Na szerszy komentarz przejdzie czas. Póki co potrzebuję czasu, by zrozumieć...”.
Prywatnie Raś jest bratem księdza Dariusza Rasia, który był osobistym sekretarzem kardynała Stanisława Dziwisza. Ireneusz Raś w 2003 roku otrzymał Brązowy Krzyż Zasługi.
Działalność poselska Ireneusza Rasia
Jak informuje portal MamPrawoWiedziec.pl, przy kluczowym głosowaniach jego obecność wynosi 96,1 proc., a zgodność z linią klubu jest na poziomie 96,1 proc.
Poseł Raś złożył 56 interpelacji, którym nadano bieg (m.in. w sprawie zmian w systemie podstawowej opieki zdrowotnej, w sprawie problemów transportowych na polsko-słowackim pograniczu, w sprawie błędów w podręczniku do historii dla liceów i techników pt. "Poznać przeszłość. Wiek XX" czy w sprawie zamkniętych polsko-słowackich szlaków turystycznych). Ponadto 6 zapytań, którym również bieg nadano (m.in. w sprawie nowelizacji projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt, w sprawie ustawy o zmianie ustawy o instytutach badawczych czy w sprawie prac nad ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, a także nad ustawą o ubezpieczeniu społecznym rolników). Ma też na koncie 3 pytania w sprawach bieżących - m.in. w sprawie wprowadzonych przepisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.