Sasin został przewodniczącym Komitetu Ekonomicznego.
Sasin został przewodniczącym Komitetu Ekonomicznego. Fot. Piotr Molecki / East News
Reklama.
  • Zgodnie z rozporządzeniem z 30 grudnia na początku 2022 roku nastąpiły zmiany w składzie Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów
  • Teraz funkcję przewodniczącego pełni dotychczasowy członek komitetu Jacek Sasin, zaś wiceprzewodniczącego – Henryk Kowalczyk
  • Minister aktywów państwowych jest szefem komitetu zajmującego się kwestiami gospodarczej i finansowej polityki rządu

  • W piątek w wydawanym przez premiera Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej o nazwie "Monitor Polski" opublikowano rozporządzenie z czwartku 30 grudnia dotyczące zmian w składzie Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów. Weszły one w życie z początkiem 2022 roku.

    Jacek Sasin nowym przewodniczącym Komitetu Ekonomicznego

    Dotychczas Komitetowi Ekonomicznemu przewodniczył Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. Rolę wiceprzewodniczącego spełniał natomiast szef Stałego Komitetu RM Łukasz Schreiber.
    W sobotę 1 stycznia nastąpiły zmiany na obu tych stanowiskach. Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin, który dotychczas był członkiem komitetu, teraz został jego przewodniczącym. Jego zastępcą będzie w zaś minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.
    Poza Morawieckim, w nowym składzie Komitetu Ekonomicznego zabraknie również wicepremiera, ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Jacka Glińskiego.
    Obecnymi członkami komitetu są natomiast: Przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów; minister ds. Unii Europejskiej; minister finansów; minister funduszy i polityki Regionalnej; minister infrastruktury; minister klimatu i środowiska; minister rodziny i polityki społecznej; minister rozwoju i technologii; a także przedstawiciel premiera w randze sekretarza stanu albo podsekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.
    Jak można przeczytać w rozporządzeniu, które ukazało się w "Monitorze Polskim": "Do zadań Komitetu należy zapewnienie koordynacji przygotowań, działań oraz sprawnego podejmowania decyzji w sprawach dotyczących gospodarki, finansów publicznych, rozwoju kraju lub w sprawach o przewidywanych skutkach finansowych w wysokości przekraczającej 500 mln zł rocznie oraz rekomendowanie Radzie Ministrów, lub Prezesowi Rady Ministrów propozycji w tym zakresie".